Seller, yangınlar ve daha fazlası…

Seller, yangınlar ve daha fazlası…

Doğu Akdeniz için araştırma zamanı!

Jeologlardan arkeologlara ve iklim bilimcilere kadar birçok farklı disiplinden bilim insanı, TÜBİTAK desteğiyle, Doğu Akdeniz’deki en kapsamlı iklim araştırmalarından birine imza atamaya hazırlanıyor.

Hatay’ın da içinde olduğu illerde yaşanan ve uzun bir süre kontrol altına alınamayan orman yangınları, Akdeniz Bölgesi’ndeki kentlerde ciddi bir tahribat yaratırken, bundan sonrası için ‘ne yapılmalı’ sorusunu da gündeme taşıdı.
Binlerce yıllık tarihi geçmişinin en görkemli izlerinin yer aldığı, Reyhanlı ilçesindeki Aççana Höyük’ün deneyimli ekibi tarafından sosyal medya hesabı üzerinden paylaşılan bir bilgi, hem bu soruyu hem de beklenen cevabı için önemli bir açıklamaya yer verdi.
Açıklama ve paylaşılan bilgi, şöyle:
“İklim krizleri, bir mit ya da üzerine tartışılacak bir konu değildir. Kabul etmemiz gereken bir gerçekliktir. Arkeoloji ise sadece geçmişin güzel nesnelerini bulmaktan ibaret olmayıp, bu gibi konulara ışık tutabilmektedir. Geçmişte yaşanan iklim krizlerini araştırmak ve geleceğimize bir model olarak sunmak üzere, TÜBİTAK desteğiyle, Doğu Akdeniz’deki en kapsamlı iklim araştırmalarından birini başlattık.
Bu çalışmaya, jeologlardan arkeologlara ve iklim bilimcilere kadar birçok farklı disiplinden bilim insanı dahildir. Bu konu hakkında, önümüzdeki günlerde daha fazla paylaşım yapacağız. Ancak şimdilik, sizleri, bir Nisan ayında çekilen bu fotoğraf karesinde görülen, Aççana Höyük’ün buğday tarlalarıyla sarılmış çevresinin güzel manzarasıyla baş başa bırakıyoruz.” -Tamer Yazar-