Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Serebral Palsi, Deprem ikizi çocuklar artık dik basıyor

6 Şubat depreminde hayatta

6 Şubat depreminde hayatta kalan yedi yaşındaki Serebral Palsi rahatsızlığı olan Emir ve Demir ikizleri, Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın destekleriyle dik oturup düz basabilmeye başladı. Antakya’da 2017 yılında doğan ikizler, deprem sonrası sağlık merkezlerinin yıkılmasıyla tedavilerine ara vermek zorunda kalmış, aileleriyle birlikte çadırda yaşamaya başlamışlardı.
Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı Genel Direktörü Nigar Evgin, deprem sonrası çocukların tedaviye olan ihtiyaçlarını öğrenir öğrenmez harekete geçti. Emir ve Demir’in ameliyatlarının ardından dik oturabilmeye ve düz basabilmeye başladıklarını belirten Evgin, uzun bir fizyoterapi sürecinin de başladığını ifade etti. Haftada iki gün, mobil araçlarıyla ikizleri çadırlarından alarak hizmet birimlerine getirdiklerini dile getirdi.
Nigar Evgin, Hatay’da özellikle özel gereksinimli çocuklara ve ailelerine hizmet vermeye başladıklarını vurguladı. Engelli çocuklara fizyoterapi, özel eğitim ve psikolojik danışmanlık desteği sunduklarını, kırsal alanda yaşayan engelli çocuk ve ailelerine de mobil hizmet aracıyla ulaşıp yerinde rehabilitasyon hizmeti verdiklerini belirtti.
İkizlerin ev hanımı anneleri Nuray Korkunç, depremi yaşadıkları korkunç bir deneyim olarak nitelendirerek, yakınlarını kaybettiklerini ve çocuklarıyla birlikte çadıra sığındıklarını dile getirdi. Tedavi gördükleri yerlerin yıkılmasıyla endişe yaşadıklarını ancak Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı’nın desteğiyle çocuklarının ameliyatlarını gerçekleştirdiklerini ve tedavilerinin devam ettiğini belirtti.
Nuray Korkunç, “Çocuklarımız hem ameliyatlarını oldu hem de fizik tedavilerini vakıf sayesinde görüyor çok mutluyuz” şeklinde konuştu. – Adil Yeşildağ-