Seri üretime geçmeye hazırız

Seri üretime geçmeye hazırız

Hatay Şehit Serkan Talan MTAL Müdürü Gezer, Solunum Cihazının Tanıtımını Yaptı

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından koronavirüs önlemleri kapsamında yürütülen Ar-Ge çalışmaları sonucu, Hatay Şehit Serkan Talan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Biyomedikal Cihaz Teknolojileri Ar-Ge atölyelerinde üretilen ilk solunum cihazının tanıtımı yapıldı. Lise’nin Müdürü Mahmut Birol Gezer, okulun atölyesindeki tanıtımda, çok büyük bir çalışmanın ve emeğin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
-Meslek liselerinin neyi başarabileceğini gösterdik-
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli ve milli projesi doğrultusunda “Biz bize yeteriz” dediklerini ve 20 gündür gecelerini gündüzlerini kattıklarını belirten Gezer, şöyle devam etti:
“Sürekli çalıştık ve solunum cihazımızı, yani hastanelerde kullanılan ventilatör cihazımızı çalışır hale getirdik. Bu kapsamda; öncelikle Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Bakan Yardımcımız Mahmut Özer ve Genel Müdürlerimize, bize verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz. Ne zaman tıkandıysak, hemen haber gönderdik, önümüzü açtılar. Yaklaşık 20 günlük bir çalışma sonucunda 3 değerli ürünü yaptık ve meslek liselerinin neyi başarabileceğini gösterdik. Bütün dünyanın sorun çektiği ventilatör yani solunum cihazını üretmek için yola çıktık. Bu konuda yazılım ve otomasyon uzmanımız, Elektronik Öğretmenimiz Nurullah Sarı ile 20 günlük bir yolculuğa çıktık. Şu an bu ürünü çalıştırmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”
Okullarına Şehit adı verildiğini hatırlatan Gezer, ürünü çalıştırdıktan sonra ilk olarak Şehidin annesini aradığını anlattı.
-Temassız ateş ölçer cihazı da yaptık-
Diğer bir ürünlerinin de otomatik ambu cihazı olduğunu belirten Gezer, bu cihazın özellikle yoğun bakımlarda, hastanın MR’a görüntülemeye gidip gelirken veya ambulanslarda seyyar kullanılabilen bir ürün olduğunu aktardı.
Bu ürünün iki fonksiyonlu çalıştığını ifade eden Gezer, “Ürünümüz, hem nefes sayısını hem de hastaya giden nefesin hacmini ayarlayabiliyor. Çok basit bir mekanizmaya sahip, ürünümüz. İmal fiyatı çok düşük. Bu ürünlerimizin tümünde, özellikle otomatik ambu makinesi, hemen seri üretime geçebiliriz. Solunum cihazında Sağlık Bakanlığından gerekli izin alındıktan ve şartlar sağlandıktan sonra, hemen seri üretime geçmeye hazırız” dedi.
Gezer, temassız ateş ölçer cihazı da yaptıklarını kaydetti. Okulun Elektronik Öğretmeni Nurullah Sarı da solunumun cihazıyla ilgili detaylı teknik bilgi verdi.
-Bakan Yardımcısı Özer’den Hatay’a teşekkür-
Milli Eğitim Bakan Yardımcısı Mahmut Özer de, yapılan sevindirici çalışmadan dolayı Hatay’a teşekkür ettiklerini bildirdi ve şunları dile getirdi:
“Hatay ve İstanbul’da solunum cihazının üretilmesi ile ilgili Ar-Ge çalışmaları başarılı bir şekilde devam ediyordu. İlk sevindirici haber, Hatay’dan geldi. Hatay İl Milli Eğitim Müdürümüzün koordinasyonunda çalışmalar başarıyla tamamlandı ve ilk solunum cihazı üretildi. Bu süreçte ihtiyaç duyulan makineleri mesleki eğitim olarak üretebilmek ve hizmete sunabilmekten büyük mutluluk duyuyoruz. Mesleki ve teknik eğitimde üretim kapasitesi önemli. Bu kapsamda, İstanbul, Hatay ve Bursa’da 3 Ar-Ge merkezimiz yoğun mesai harcıyorlar. Ar-Ge merkezlerimizi, altyapısı güçlü bazı illerimizde de önümüzdeki günlerde açacağız. İnşallah yakında İstanbul’dan da solunum cihazı üretimine yönelik müjdeli haberi sizlerle paylaşacağız. Bu süreçte Hatay’daki arkadaşları-mızın, yöneticilerimizin ve öğretmenlerimizin fedakârca çalışmaları her türlü takdirin ötesinde. Bu müjdeli haberi verebilmek için gece gündüz çalıştılar.” -Mehmet ÖZGÜN –