Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Serinyol Orman Fidanlığının bu yılki hedefi:

4,5 Milyon Fidan Dikimi…

4,5 Milyon Fidan Dikimi…

Antakya’ya 20 km mesafedeki Serinyol Orman Fidanlığı, bu yıl yetiştirilen 50 farklı türde 4,5 milyon civarında fidanın ekilmesi ve dikilmesini programına aldı. Açıklamayı, Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alparslan Altıntaş yaptı. Çarşamba günü Hatay’a gelen Kahramanmaraş Orman Bölge Müdürü Alparslan Altıntaş, Serinyol Orman Fidanlığı’nın, içerdiği 42 hektar alanı ile Türkiye’deki 28 fidanlıktan biri olduğunu söyledi.
Orman Bölge Müdürü Altıntaş’ın açıklamaları şöyle:
“Orman Genel Müdürlüğü’nün ihtiyaçları doğrultusunda her sene programımız değişmektedir. Bu seneki programımız kapsamında, 4,5 milyon civarında yaklaşık 50 farklı türde ihtiyaca yönelik orman fidanı ürettik. Burada ürettiğimiz fidanları, öncelikle kendi ihtiyaçlarımızda kullanıyoruz. Fazlasını, Genel Müdürlüğümüzün tahsisleri doğrultusunda diğer bölgelere, resmi kurumlara, yol kenarı ağaçlandırmalara gönderiyor, ihtiyaç olan her yerde değerlendiriyoruz. Özel ve önemli günlerde de, ücretsiz olarak fidanları halkımıza dağıtıyoruz.”
Fidanlıkta ciddi anlamda bir üretimin söz konusu olduğunun altını çizen Altıntaş, iki yıl önce bir ilki gerçekleştirerek, zeytin fidanı üretmeye de başladıklarını anımsattı. Zeytin fidanının orman ağacı olmadığına dikkati çeken Altıntaş, “Ama biz, gelir getirici sahalarımızda zeytin fidanı kullandığımız için, burada ilk kez iki sene önce zeytin fidanı üretmeye başladık ve gayet başarılı olduk. Aynı zamanda gelir getirici türler arasında badem ve ceviz fidanı da üretiyoruz ” dedi.
-Selvi Günay-