Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sermayeye vergi geliyor

Hazine ve Maliye Bakanlığı,

Hazine ve Maliye Bakanlığı, vergi adaletinin güçlendirilmesi ve sermayeye yönelik vergi düzenlemelerini içeren önemli bir reform paketi hazırladı. Bu paket, vergi sistemindeki adaletsizlikleri gidermeyi ve doğrudan vergilerin payını artırmayı hedefliyor. Özellikle, çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması ve yerel asgari kurumlar vergisi ile asgari gelir vergisi modellerinin getirilmesi gibi başlıklar dikkat çekiyor.

Yeni reform paketi, vergi adaletini sağlamak amacıyla hazırlandı ve Türkiye’nin vergi sistemindeki bazı eksiklikleri gidermeyi hedefliyor. Özellikle, çok uluslu şirketlerin vergilendirilmesi ve yerel asgari kurumlar vergisi ile asgari gelir vergisi modellerinin getirilmesi gibi önemli düzenlemeler içeriyor.

Paketin en dikkat çekici başlıklarından biri, çok uluslu şirketlerden asgari kurumlar vergisi alınması önerisi. Bu düzenleme ile, yıllık cirosu 750 milyon avroyu aşan çok uluslu şirketlerin düşük vergi oranları uygulanan ülkelerdeki faaliyetlerinin vergilendirilmesi amaçlanıyor. Ayrıca, Türkiye’deki mükelleflerin beyanları ile gelir ve kazançları arasındaki uyumsuzlukları gidermek için yeni bir vergi modeli öneriliyor.

Yeni reform paketi, vergi adaletini sağlamak ve doğrudan vergilerin payını artırmak için önemli adımlar içeriyor. Bu adımların, Türkiye’nin vergi sistemindeki adaletsizlikleri gidermeye ve ekonomik büyümeyi desteklemeye yardımcı olması bekleniyor – Mehmet Durmaz-