SES Hatay Şube Yönetimi…

SES Hatay Şube Yönetimi…
Saldırıyı ve sorumluluğunu yerine getirmeyen idarecileri kınadı

Sağlık Çalışanlarına Bıçaklı Saldırıya Tepki

      Hatay Eğitim ve Araştırma Hastanesi Ek Binası Acil Servisinde sağlık çalışanlarına yönelik bıçaklı saldırıda bulunuldu, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Hatay Şube Yönetimi, saldırıyı ve sorumluluğunu yerine getirmeyen idarecileri kınadı.

      SES Hatay Şube Eş Başkanı Meryem Avcı, yönetim kurulu adına konuyla ilgili yaptığı açıklamada, 16 Ocak 2023 tarihinde elinde bıçakla acil servise dalan şahısın sağlık çalışanlarını yaralamak ve öldürmekle tehdit ettiğini, bir sağlık çalışanını rehin alarak hastanede bulunan insanları korkuttuğunu, can pazarının yaşandığını bildirdi.

      Bu süreçte kendilerine haber verilen güvenlik görevlilerinin olaya müdahale etmesiyle saldırganın etkisiz hale getirilerek sağlık hizmetinde  yaşanan aksaklık ve şiddet ortamının yol açtığı korkunun giderildiğini belirten Avcı, öncelikle o sırada şiddet ve ölüm tehdidi yaşayan arkadaşlarına ve hastalara geçmiş olsun dileklerini iletti, sağlıkta şiddetin önlenmesi için gerekli ve yeterli önlem alınması mücadelelerinin  haklılığını bir kere daha vurguladı.

Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz …

      Avcı, konuyla ilgili açıklamasında şunlara yer verdi: “Bir daha söylüyoruz,  gerek sağlık çalışanlarının, gerek sağlık hizmeti alan vatandaşın güvenli ortamlarda hizmet alıp vermesini sağlamak yöneticilerin sorumluluğudur. Bir kişi daha eksilmek istemiyoruz. İnsanlar yaralandıktan öldükten, çeşitli şekillerde kayba uğradıktan sonra alınacak önlemleri değil, şiddeti etkili bir bir şekilde önleyen düzenlemeler istiyoruz. 

      Acilde yaşanan şiddet sonrasında ise bu korku ve güvencesizlik ortamını yaşayan mesai arkadaşlarına iyi dileklerini, ‘geçmiş olsun’ u çok gören yöneticilerin tutumunu reddediyoruz. Arkadaşlarımızın yaşadıkları bu korku ve dehşet ortamından etkilenmelerini azaltma girişiminde bulunma zahmetine bile girmeyen tutumlarını kınıyor, idarecileri sorumluluklarını yerine getirmeye davet ediyoruz.”

      -Haber/Mehmet ÖZGÜN-