“Şeyh Bedrettin Destanı” Yarın Samandağ’da

“Şeyh Bedrettin Destanı” Yarın Samandağ’da

Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir, edebiyatımızın en önemli, kalemlerinden Nazım Hikmet Ran’ın 1936 yılında yayınladığı, toplumlara ve tarihe ayna tutan, destansı bir şiir olan, tiyatroya da uyarlanan eserini Samandağ halkıyla buluşturuyor.
Zülfü Livaneli’den Cem Karaca ve Ahmet Kaya’ya kadar, toplumcu ve gerçekçi sanatçı ve aydınlarda nefes olmuş bu destan, Samandağ Belediyesi katkılarıyla sahnelenecek.
Nazım Hikmet’in kaleminden yazılan “Şeyh Bedrettin Destanı Adlı” eser, profesyonel tiyatro oyuncularından oluşan “ortak sahne “ tarafından yarın saat 20.00’de Samandağ Belediyesi Yeni Çarşı Salonu’nda sahnelenecek. Samandağ Belediyesi’nin kültür hizmeti olan tiyatro oyunu ücretsiz olarak halkla buluşacak.
Şiirsel bir dili olan oyun, bazen sert bazen kesik kesik bazen de bir ritüeli andıran devinimlerle dillendiriliyor.
“Yarin yanağından gayrı her şeyde, her yerde hep beraber” diyen Simavnalı Bedreddin’in efsaneleşmiş başkaldırısı sahnede can buluyor. Bedreddin’i anlatan ilk edebi eser olan Şeyh Bedreddin Destanı, Nazım’ın kalemine sadık kalınarak sahneleniyor.
Yönetmenliğini Cemalettin Çekmece’nin üstlendiği eser; özgün besteleri, canlı müziği ve muhteşem danslarıyla, seyirciyi asırlarca geriye, Çelebi Sultan Mehmet devrine götürüyor.
Oyun, Samandağ Belediyesi katkıları ve ev sahipliğinde Yeni Çarşı Salonu’nda yarın saat 20.00’de sahnelenecek.
-Gökay Gökdemir-