Şiddeti Asla Kabul Etmeyeceğiz

Şiddeti Asla Kabul Etmeyeceğiz

Yeşildağ, Türkiye’de 2021’in ilk 10 ayında 326 kadın öldürüldüğüne vurgu yaptı

      İskenderun Kadın Platformu üyeleri, hemcinslerine yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla düdük çalıp, zılgıtlarla halaylar çekerek, ‘şiddeti asla kabul etmeyeceklerini’ haykırdı.

      Güvercinli parkta bir araya gelen İskenderun Kadın Platformu üyeleri adına basın açıklamasını dönem sözcüsü Filiz Yeşildağ okuyarak Türkiye’de 2021’in ilk 10 ayında 326 kadın öldürüldüğünün altını çizdi.

Hiçbir önlem alınmıyor …

      Ekim ayında ise bilinen 22 kadın cinayeti yaşandığına işaret eden Yeşildağ, 53 kadının şiddete uğradığı için şikâyette bulunduğunu, 9 kadının cinsel şiddete uğradığını, 280 kadının ise taciz edildiğini vurgulayarak “Şiddetle mücadelede etkin rol alması gereken siyasi iktidar kadın cinayetleri bir cins kırımına yol açmasına rağmen hiçbir önlem almıyor” dedi.

      Üstelik toplumun her kesimini şiddetten koruyacak en kapsamlı uluslararası antlaşma olan İstanbul sözleşmesinden çekilme kararı aldığını da değinilen açıklamasında Yeşildağ “Kadına yönelik şiddetin münferit değil politik olduğunu biliyoruz. Şiddetin önlenmesi için iktidarların alması gereken sorumluluğun farkındayız.

İstanbul Sözleşmesine sahip çıkacağız…

      Biz kadınlar her gün daha fazla tehdit altında, her gün daha tedirgin yaşamaya çalışırken bizleri koruyan mekanizmalara göz dikenlerin amacını biliyoruz. Kadınlar şiddet karşısında yalnızlaşmayacak, boyun eğip ‘kader’ diyerek şiddeti kabullenmeyecek, kendine dayatılan hayatla yetinmeyecek. Kadına yönelik şiddete karşı gittikçe derinleşen cezasızlık politikasına, siyasi iktidarın şiddeti körükleyen şiddet diline inat İstanbul sözleşmesine sahip çıkmaya devam ediyoruz, barış dilini kullanmaya devam edeceğiz” dedi.      

      Mehmet ÖZGÜN