Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sığınmacılar başlığında…

Bahçeli de “ESAD” dedi!

Bahçeli de “ESAD” dedi!

Hatay ve diğer kentlerdeki Suriyeli sığınmacıların Ankara’da yarattığı baskı, çözüm çağrılarına Şam’ı eklemeye devam ediyor. MHP lideri Bahçeli’nin “Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esat ile de görüşme ortamı açılmalı” ifadesi, bunun son örneği oldu.

Türkiye’de, kayıt altına alınmış geçici koruma statüsündeki Suriyeli sayısı, 20 Ekim 2022 tarihi itibariyle, bir önceki aya göre 29 bin 648 kişi azalarak toplam 3 milyon 622 bin 486 kişi oldu. 2022’nin başından bu yana kayıtlı Suriyeli sayısı ise 114 bin 883 kişi azaldı.

Türkiye genelinde; İstanbul (551.676 Suriyeli sığınmacı), Gaziantep (464.599 Suriyeli sığınmacı), Şanlıurfa (376.704 Suriyeli sığınmacı) ve Hatay (Suriyeli sığınmacı), kent sınırları içerisinde en fazla Suriyeli sığınmacı barındıran şehirler olarak sıralanıyor.

Mevcut kalabalığın son dönemde hem kentlerde hem de Ankara’da ciddi bir politik malzeme konusu yapılması, toplumda ise bu durumun ekonomik sebeplerle daha fazla tartışılır hale gelmesi, Ankara’daki politik aktörleri de harekete geçirdi.

Bu konudaki en çarpıcı çıkış ise Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Devlet Bahçeli’den geldi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Sayın Cumhurbaşkanımızın Mısır Cumhurbaşkanı Sisi’yle Katar’da kurduğu temas doğru bir temastır, bize göre arkası getirilmelidir. Bununla da kalınmamalı, Suriye Arap Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Beşar Esat ile de görüşme vasatı (ortamı) açılmalı, terör örgütlerine karşı ortak bir irade oluşturulmalıdır” dedi.

Tamer Yazar