Sigortacılar Zorda

Sigortacılar Zorda

ATSO, Çözüm İstiyor…

Sigorta acentelarının son düzenleme ve değişikliklerle, ekonomik kıskacın içine girdiği öne sürüldü. Dün, Antakya Ticaret ve Sanayi Odası’nda (ATSO), sigorta acente sahipleri, sorunu kamuoyuna aktardı. ATSO Başkanı Hikmet Çinçin’le de görüşen sigortacılar, sorunlarına çözüm isterken, ATSO Başkanı Hikmet Çinçin şu paylaşımı yaptı:

“Son aylarda piyasalarda yaşanan reel enflasyon ve döviz kurundaki anormal artışlardan en çok etkilenen sektörlerden biri, sigortacılık sektörü olmuştur. Piyasalarda yaşanan dalgalanmalar üzerine, 2022 Haziran ayında Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) almış olduğu bir kararla, sigorta teminatlarını %100, sigorta primlerini ise %25 arttırmıştır. Ancak bu artış oranını piyasa koşullarının altında bulan sigorta genel müdürlükleri, hazineye baskı kurarak prim artışlarını talep etmiş, bu talep kabul edilmeyince de poliçe düzenlememeyi tercih etmişlerdir.
Bazı Sigorta Genel Müdürlükleri, acentelerin kredi kartı ile yaptıkları ödemeleri kabul etmeyerek, banka kartı, havale veya eft yolu ile poliçe kesmeyi kabul etmektedir. Bu durum, sigorta acentelerinin gelirlerinin düşmesine, sektörün maddi kayıplara uğramasına neden olmuştur.
Bu kapsamda, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (SEDDK) arasında yaşanan bu sorunun bir an önce çözüme kavuşturulmasını, acentelerin ve halkın sıkıntılarının giderilmesini ve yapılan bu keyfi uygulamaların son bulması ve üyelerimizin menfaatlerinin korunması için Odamız 11.Meslek Komitesi her türlü girişimde bulunacaktır.”
-Duygu Ertaş-