Şimdi Mendil Satıyorlar, Ama 3-5 Yıl Sonra

Şimdi Mendil Satıyorlar, Ama 3-5 Yıl Sonra


Elleri Silah Tutacak

Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, eğitim göremeyen Suriyeli çocukların geleceğini iyi görmüyor.

Hatay Büyükşehir Belediye (BŞB) Başkanı Lütfü Savaş, sığınmacı sorununun sosyal yönü olduğunu hatırlatarak, ülkemizde doğan Suriyeli çocukların büyük bir bölümünün eğitim-öğretim şansı bulamadığının altını çizdi, “Şimdi mendi satıyorlar, ama 3-5 yıl sonra bunların eli silah tutacak ve kullanılacaklar. Başkasının vereceği parayla da insanlara silah doğrultabilirler” dedi.
Türkiye ile Suriye hükümetleri arasında olumlu havanın esmesinin sevindirici olduğunun da altını çizen Lütfü Savaş, şu paylaşımı yaptı:
“Şu anda Türkiye Cumhuriyeti Hükümetimizin ve Suriye Devlet Başkanı ile Hükümetinin bu aşamaya gelmesi bizim açımızdan gerçekten çok sevindirici. Geç de olsa doğrunun yapılması, ölen insan sayısının azaltılması, insanların umutlarının yeşertilmesi bizi mutlu eder. Çünkü biz yıllardır hep barışı istedik.”
Hatay BŞB Başkanı Lütfü Savaş, Suriyeli çocukların geleceğine yönelik kaygılarını da şu sözlerle dile getirdi:
“Ülkemizde doğan çocukların hepsi maalesef okuyamıyor. Aileler, bu konuda duyarlı değil. Okuyamayınca, bir kısmı mendil satıyor, başka şeyler satıyor. Ama 3-5 sene sonra eli silah tutacak olanlar da vardır. Çünkü yetiştirilemeyen çocuklar, maalesef uluslararası ve yerel suç örgütlerinin ağına düşüyor. Onlar da yarın başka bölgelerde, elinde silah, başkalarının verdiği parayla diğer insanlara silah doğrultabilir, mermi sıkabilir. Biz, iki tane okul yaptık. Bu okulda, çocuklara resim yarışması yaptık. Bir tane çocuk çiçek, ev veya annesinin resmini çizmedi. Hepsi tank, tüfek, savaş uçağı gibi şeyleri çizdi. Bu çocuklar böyle büyüdü. Bu çocukların psikolojisi normal olabilir mi? Biz, savaştan uzaklaşmak zorundayız.”

-Haber/Cemil Yıldız-