Sınır Hattında Bayram

Sınır Hattında Bayram

Bakan Akar, Kuvvet Komutanlarıyla birlikte ilimize geldi, sınır hattında askerleri ziyaret etti.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Suriye sınırının sıfır noktasındaki birliklerde incelemelerde bulunmak üzere arife günü ilimize geldi. Akar; beraberinde Genel Kurmay Başkanı Org. Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Org. Ümit Dündar, Hatay Valisi Rahmi Doğan ile birlikte, Şehit Er Hüseyin Koroç Hudut Karakolu ve 2’nci Ordu Taktik Komuta Merkezini ziyaret etti.
Hatay Havalimanı’nda, Vali Rahmi Doğan ve 2. Ordu Komutanı Korgeneral Sinan Yayla tarafından karşılanan Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar, ilk olarak, Reyhanlı’daki Şehit Er Hüseyin Koroç Hudut Karakolu’nu ziyaret etti. Karakola gelişinde, tören mangasını selamlanmasından sonra şeref defterini imzalayan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, ardından gözetleme kulesine çıktı, hudut nöbetçisinden hudut tekmili aldı ve sınır hattı ile Suriye tarafındaki Atme Kampı’nı inceledi.
Hatay Valisi Rahmi Doğan, Atme Kampı’ndaki son duruma ilişkin yaptığı bilgilendirmede, rejimin saldırılarının ardından, çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan masum insanların bölgede barınmasıyla kendiliğinden oluşan kampta, insanların zorlu şartlarda yaşamlarını sürdürmeye çalıştığını belirtti. Kamplardakilerin sağlık ve gıda ihtiyaçlarının yardım kuruluşları tarafından karşılandığını dile getiren Vali Rahmi Doğan, İdlib’de tesis edilen ateşkesin ardından kamptaki bazı Suriyelilerin evlerine dönmeye başladığını, Afrin’e de Türkiye’den elektrik verilmeye başlandığını, bölge halkının da bunu memnuniyetle karşıladığını belirtti.
Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ise konuşmasında şunlara değindi:
“Gerçekten önemli çalışmalar, faaliyetler yapılıyor. Mehmetçik, bir taraftan Suriyeli kardeşlerimizin günlük hayatının kolaylaşması için faaliyet gösterirken, diğer taraftan da terörle ve kaçakçılıkla mücadele yanı sıra, hudutlarımızdan izinsiz geçişlerin önlenmesi konusunda gece gündüz demeden büyük bir gayret gösteriyor. Türk Silahlı Kuvvetleri, tek vücut ve tek yumruk olarak teröristin peşindedir. Çalışmalarımızı aralıksız sürdürmeye devam edeceğiz. Bugüne kadar yaptıklarımızla, teröristlerin mağaralarını ve inlerini başlarına yıktık, yıkmaya devam edeceğiz. İnşallah, asil milletimizin sevgisi, güveni ve duasından aldığımız güçle, en son teröristi de etkisiz hale getirmek suretiyle milletimizi, halkımızı bu terör belasından kurtarıp, hem halkımızın güvenliğini hem de hudutlarımızın güvencesini sağlayarak, burada sulhu sükunu hakim kılacağız.”
Bakan Akar, konuşmasını, zor arazi ve hava şartlarında fedakarca görev yapan tüm personelin Ramazan Bayramı’nı kutlayarak tamamladı. Ardından da 2’nci Ordu Taktik Komuta Merkezini ziyaret ederek, Ramazan’ın arife gününde, son iftarını Mehmetçiklerle bir arada, koranavirüs tedbirlerine uyarak yaptı. Mehmet ÖZGÜN