Sınırda modüler duvar bitmek üzere…

Sınırda modüler duvar bitmek üzere…

Türkiye-Suriye sınırında örülen Duvarın Hatay kesimi bitmek üzere

Hatay-Suriye sınırı duvarla beraber tel örgüleri, kamera sistemleri, gözetleme kuleleri, aydınlatma ve yolları ile geliştiriliyor

Hatay Valiliğinde hafta içinde Vali Erdal Ata başkanlığında vali yardımcıları, güvenlik birimlerinin yöneticileri ile diğer yetkililerin katılımı ile Türkiye-Suriye sınırının Hatay kesiminde çalışmalarda sona gelindi.  Hatay-Suriye sınırına örülen 276 km’ uzunluğundaki duvar tamamlanmak üzere.

Vali Erdal Ata başkanlığında 28 Aralık Çarşamba günü saat 10.00’da düzenlenen toplantı ile ilimiz sınır güvenliği ile ilgili alınan tedbirler değerlendirilirken toplantıya katılan isimler şunlar:

  1. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, Vali Yardımcıları Orhan Mardinli, Mahmut Hersanlıoğlu ve Nursal Çakıroğlu, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdürü, İlçe Kaymakamları, Milli Savunma Bakanlığı temsilcileri, ilgili kurum müdürleri ile ilgili diğer yetkililer. Vali Ata, sınır uzunluğu bakımından Türkiye’nin önde gelen şehirlerinden birinin Hatay olduğunu ifade ederek “Suriye ile 276 km askeri sorumluluk alanı var. 2011 yılında Suriye’de başlayan olaylardan sonra sınır güvenliği, en önemli konulardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Sınırın öte tarafında farklı grupların hâkimi-yetinin olması ülke güvenliği açısından da çok ciddi tehditler oluşturuyor” dedi.

Sınırda fiziki engellerin iyileştirilmesi, modüler duvar sisteminin yapılması ile önemli bir mesafe katedildiğini dile getiren Vali Ata, “Bizim arzumuz bunların bir an önce bitirilmesi, sadece duvar değil duvarla beraber tel örgüleri, kamera sistemleri, gözetleme kuleleri, aydınlatma ve yolları ile tüm çalışmaların sonuçlandırılmasıdır. Bunları yapmak maliyet bakımından o kadar kolay değil, bunlar yüksek miktarda para harcamayı gerektiren konular. Ama günümüz şartları gereğince ülkemizin güvenliğinin her şeyden daha önemli olduğunu düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Toplantıda çok farklı kurumlardan temsilciler olduğunu belirten Vali Ata sınır güvenliği konusunda alınacak tedbirlerde her bir kuruma ayrı ayrı görevler düştüğünü, amaçlarının 2017 yılında yapılabileceklerin azamisini yapmak olduğunu kaydetti.

-Cemil Yıldız-