Sınırın ötesinde, Serbestler!

Sınırın ötesinde, Serbestler!

Sık sık, düzensiz göçmenlerin yakalanma haberleriyle ülke gündemine taşınan Hatay’ın Suriye sınırı, İŞİD terör örgütü üyelerinin de geçiş noktası durumunda. Son gelen haberler ise Suriye’nin kuzeyinin yaratabileceği riske dair!

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Kürt yetkililer, IŞİD militanlarının aileleri de dahil olmak üzere, binlerce insanı barındıran El Hol kampından 324 Suriye uyrukluyu serbest bıraktı. Kamp yetkililerine göre, 22 bini Suriye uyruklu olmak üzere, El Hol’da halen yaşayan yaklaşık 62 bin kişi var. Kampta yaşayanların yaklaşık 30 bini Iraklı mülteciler.
Merkezi Washington’da bulunan Newlines Strateji ve Politika Enstitüsü’nün kıdemli analisti Rasha Al Aqeedi, SDG yöneticilerinin Suriye’deki IŞİD saldırılarının arttığına dair son açıklamaları ve El Hol kampındakilerin çoğunluğunun örgüt destekçisi ya da en azından sempatizanı olduğu dikkate alındığında, bu haftaki salıvermelerin zamanlamasının ilginç olduğunu söyledi.
Kürt Kızılayı, bu hafta, kamp içinde kimliği belirsiz silahlı kişiler tarafından gerçekleştirilen saldırılarda, 18 ve 23 yaşlarındaki iki Iraklı kadın mültecinin öldürüldüğünü bildirdi. SDG, IŞİD’in kampta şiddetten sorumlu üyeleri olduğunu, bu kişilerin, Suriye’nin doğusunda halen faaliyette olan örgüt militanlarıyla koordineli hareket ettiğini söylüyor.
Suriye’nin kuzeyindeki kamplarda tutulan İŞİD üyesi militanların ve ailelerinin serbest kalması ile beraber, bu kalabalığın yol haritası ve rotası merak ediliyor. Suriye’deki kaynaklar, örgüt üyelerinin, sığınmacı kimliğinde Türkiye’ye girmek ve ardından Avrupa ve Amerika’ya geçmek için çabaladığını ifade ediyor.
-Tamer Yazar-

(Visited 1 times, 1 visits today)