Sınırın ötesindeki vakalar için

Sınırın ötesindeki vakalar için

Kapıda Önlem Var mı?

Suriye’nin kuzeyine giden yardımlarda anahtar rolü gören Cilvegözü sınır kapısı üzerinden devam eden insan ve araç trafiğine işaret edenler, bölgede artan koronavirüs vakalarının altını çiziyor.

Suriye’nin kuzeybatısında koronavirüsü vakalarında ciddi bir artış olduğu belirtiliyor. Ülkenin, Türkiye sınırına yakın kuzeybatısında artan vaka sayıları nedeniyle, yardım kuruluşları, bölgeye tıbbi malzeme yardımı yapılması ve hastanelere destek verilmesi çağrısında bulunuyor. Yetkililer, bölgede etkili olan delta varyantı nedeniyle hastanelerin tamamen dolduğunu ve yoğun bakımdaki hastalar için oksijen sıkıntısı çekildiğini belirtiyor. Bölgede, salgınla mücadele için okullar kapatılırken, gece de sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.
-ACİL YARDIM!-
Uluslararası Tıbbi Bakım ve Yardım Kuruluşları Birliği Başkanı Dr. Khaula Sawah, bölgedeki durumun büyük bir insani krize dönüşmemesi için acil yardım gerektiğini söyledi. World Vision isimli yardım kuruluşu da, bölgede yapılan koronavirüs testlerinin pozitiflik oranının yüzde 55 civarında olduğunu açıkladı. Buna karşın bölgede yaşayan yaklaşık 4 milyon kişiden sadece yüzde 1,3’ünün aşılandığı belirtiliyor.
Bölgede, resmi olarak kayıtlara geçen vaka sayısı 77 bine ulaşırken, ölü sayısı da bin 357’ye yükseldi. Ancak asıl rakamların bunun çok üzerinde olduğu tahmin ediliyor. World Vision Suriye Direktörü Johan Mooij de yaptığı açıklamada, “Suriye’nin kuzeybatısında, insanlar hastanelere ve tedaviye ulaşamadıkları için ölüyor” ifadesini kullandı. Tamer Yazar

(Visited 2 times, 1 visits today)