Sıradışı Proje, Bozhöyük’ten…

Sıradışı Proje, Bozhöyük’ten…

Antakya-Bozhöyük’te, Matematik Öğretmeni Selen Ziray, ilçeye dahi gelmeyen öğrencilerini eTwinning sayesinde gezdirdi, kenti, kentleri tanıttı, MÜZİK KANALI oluşturdu.

Antakya ilçesinin çevre mahallelerinden Bozhöyük Ortaokulu’nda görevli bir öğretmen, sıra dışı bir olay gerçekleştirdi.
Antakya’nın Bozhöyük Ortaokulu’nda görev yapan duyarlı Matematik Öğretmeni Selen Ziray, henüz merkezi bile göremeyen öğrencilerini de göz önünde bulundurarak, bir ilki gerçekleştirdi. Pandemi sürecindeki yasaklardan dolayı, öğrencilerini gezdirip, şehrin tarihi yerlerini ve şehrinin kültürünü tanıtmayan ve çevre şehirlere götüremeyen Ziray, pandemi süreci bitene kadar, Antakya Anayazı Ortaokulu Matematik Öğretmeni Metin Cevrioğlu’nu da ekibine dahil ederek, “Şehrini ve Çevresini Öğreniyorum ” eTwinning projesini başlattı.
Bu ekibe, başka şehirlerde görev yapan 6 köy öğretmenin de dahil olmasıyla, proje ailesi, öğrencileri ile birlikte 48 kişiye yükseldi. Her gün giderek artan bu güzel ekip, yaptıkları anketler sonucunda, henüz kendi şehrini tanıyamayan birçok öğrencinin olduğunu görerek çalışmalarına başladı.
Görevli öğrencilerin araştırma ve seslendirmeleri ile adeta şehir belgeseli tadında videolar sayesinde birçok öğrenci; gidip görmeden birçok şehri tanırken, kültürünü öğreniyor, yaşadığı yer ve yaşadığı yerin çevre illeri hakkında fikir sahibi oluyor, hatta haritadaki birçok il hakkında bilgi ediniyor. 81 ilimize ait türkülerinin olduğu Spotify müzik kanalı oluşturup, illerimizin kültürel müziklerini de bizlerle paylaşıyor. Ayrıca açtıkları sosyal medya hesaplarıyla da, illerimiz hakkında herkesin bilgileneceği bilgiler, paylaşıyor, yurt dışı gezilerinden önce, insanların kendi ülkesindeki onca güzellikleri görmeleri için canla başla çalışıyorlar.
Turizm açısından da bakıldığında, ses getirecek olan bu proje, Bozhöyük Ortaokulu Matematik Öğretmeni Selen Ziray önderliğinde atılmış güzel bir adım. Gezip görmeyi, kültürleri tanımayı seven, mesleği öğretmenliğe aşık insan, Eğitimci Selen Ziray şunları söylüyor:
“Güzel Türkiye’mizin, taşı toprağı çok değerli bu ülkenin her şehrinde gezip görülecek yerleri, tadılacak lezzetleri, unutulmayacak tarihi kahramanları, eskilerden günümüze taşınan el sanatları, birbirinden değerli halk ozanları, geçimini sağlayacak değerli tarım toprakları var ve bu eşsiz vatanın bu güzel değerlerini gidip görmeye imkanı olmayan her öğrenci için bizler aracıyız, böylesine güzel ve anlamlı bir projeyi başlatmış olmanın mutluluğu içindeyiz.”
Sıra dışı projeyi gerçekleştiren Öğretmen Selen Ziray, pandemi sürecinin bir an önce bitmesini ve öğrencileriyle kültürel geziler yapmak istediğini belirtti. -Cemil Yıldız-