Sis Perdesi Yok Oldu

Son aylarda, Hatay içinde alışmakta güçlük çektiğimiz anormal olaylar yaşandı. Amanos dağlarında, belli aralıklarla, Ağustos ayından bu yana teröristlerle yaşanan bir can pazarına dair ilginç haberler geliyordu. Ancak bir gazeteci olarak, bölük pörçük gelen haberlerden bir anormallik olduğunu anlıyor, ama anlam veremiyorduk.

Pazartesi akşamı yaşanan gelişmeler ise bütünü ve olup biteni anlamamızı sağladı. Akşam geç saatlerde yaşanan bir olay, haber bültenlerine yansıdı. Hatay Valisi Rahmi Doğan, Payas’ta bir kontrol noktasında iki teröristin durdurulduğunu, teröristlerin ise kaçmaya başladığını ve takibin başladığını, teröristlerden birinin sıkıştığı bir esnada üzerindeki bomba gözeneğini patlattığını, hafif yaralıların olduğunu ve bir süre sonra da diğer teröristin yakalanarak etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Bir endişe sardı bizi… Eyvah, yeniden mi terör başlıyor?

Ve saatler 00:30’u gösterdiğinde, Vali Rahmi Doğan canlı yayına katıldı. Bütün yaşanan süreci anlattı. Meğer aylardır bizi bir lanet kuşatmış ve diken üstünde oturmuşuz. Açıklamaya göre, Ağustos ayında bir grup terörist, Suriye Münbiç’ten, Paramotor denilen bir hava aracıyla ilimiz Amanos dağlarına sızmış. Durumu öğrenen güvenlik kuvvetlerimiz ile teröristler arasında uzun zamandır bir kovalamaca yaşanıyormuş. Zaten Samandağ ilçesinde ve birkaç gün sonra da Belen, İskenderun ve Arsuz İlçelerinde yaşanan büyük orman yangınlarının da nedeni bu terörist grubun saldırısıymış.

Yine Vali Bey’in açıklamalarından; Ağustos ayından beri, belli aralıklarla, bu grubun üyeleri bir bir ele geçirilip etkisiz hale getiriliyordu. Ancak hepimiz için tehdit oluşturan son iki terörist kalmıştı. Nitekim dün sabah saatlerinde bu iki teröristin yeri belli oldu. Hava Kuvvetleri Amanos dağlarında operasyon başlatınca, bu iki terörist İskenderun’a doğru bir araç ile kaçmayı denedi. İşte tam bu sırada da güvenlik güçleri adeta bir kahramanlık öyküsü ile son kalan iki teröristi de etkisiz hale getirmeyi başardı.

Vali Rahmi Doğan, Amanos dağlarına sızan terörist grubun tamamen imha edildiğini ve Hatay için bir terör tehlikesinin kalmadığını resmen açıkladı.

Büyük geçmiş olsun. ‘Ucuz atlattık’ diyebiliriz. Daha kötü sonuçlar ve siviller zarar görmeden bu iş çözüldü. Hatay Valisi başta olmak üzere, güvenlik güçleri yanı sıra istihbarat birimlerimize teşekkür borçluyuz. Kötü bir oyun denenmek istendi. Ancak PKK, Hatay’a sızamadı. Hatay kazandı. Hataylılar kazandı.

Biz, birlik ve beraberlik içinde olduğumuz sürece, hep dimdik ayakta kalacağız. Bizim de, ülkenin de, evrensel tüm değerlerin de buna ihtiyacı var.

Sevgiyle kalın.

(Visited 1 times, 1 visits today)