Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sivas Katliamı…

Planlıydı, organizeydi! Eğitim Sen

Planlıydı, organizeydi!

Eğitim Sen Başkanı Özgür Tıraş: “Bundan tam 28 yıl önce, Pir Sultan Abdal’ı anma etkinlikleri kapsamında Sivas’a giden yüzlerce canımızdan 33′ canımız, gerici ve katil bir sürü tarafından vahşice katledildi.”

2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta düzenlenen Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında, Madımak Oteli’nin radikal gruplar tarafından yakılması ve 33 yazar, ozan, düşünür ile 2 otel çalışanının yanarak ya da dumandan boğularak hayatlarını kaybetmesi ile sonuçlanan olaylar, Hatay Emek ve Demokrasi Güçleri üyeleri tarafından protesto edildi.
Antakya Atatürk Parkı’nda gerçekleşen protesto ve anma eyleminde basın açıklamasını okuyan Eğitim Sen Başkanı Özgür Tıraş, “Bu katliam, son derece planlı ve organize bir çalışmanın sonucunda gerçekleştirildi” derken, şunları dile getirdi:
“Sivas-Madımak Katliamı, ne ilk ve ne de son katliamdır. Sivas Katliamı’ndan sonra 19 Aralık, Gazi, Roboski, Reyhanlı, Suruç başta olmak üzere, pek çok katliam yaşanmıştır. Milyonların eseri Gezi Direnişi’nde, gençlerimiz sokak ortasında katledilmiştir. Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı olan 10 Ekim Ankara Gar Katliamı ile yüreğimize 103 bıçak daha saplanmıştır. Yaşanan onca katliam gibi Sivas katliamının da gerçek sorumlularının açığa çıkarılıp hesap sorulması engellenmiştir.
Bugün çok daha net görüyoruz ki, o gün Madımak otelini kuşatan zihniyet, mafyalaşarak ülkeyi kuşatmış durumdadır. Her geçen gün daha çekilmez hale gelen baskı, zor ve sömürü düzenine teslim olmamızı, insanlığa karşı işlenen katliamları unutmamızı bekliyorlar. Katliamlara, ölümlere alışmayacağız, unutmayacağız, unutturmayacağız. Aleviler, demokratlar, laikler, devrimciler, yurtseverler ve ezilenler olarak, asla karanlığa teslim olmayacağız. Karanlığa karşı aydınlığı, zulme karşı adaleti, zorbalığa karşı özgürlüğü savunmaya devam edeceğiz.
Şah Kalender’den Koray Kaya’ya, Pir Sultan Abdal’dan Hasret Gültekin’e uzanan bu onurlu tarih bizimdir. Ve asla onların yolunu terk etmeyeceğiz. Sivas’ın ışığını söndürmeyeceğiz. Sivas Madımak katliamını unutmadık, affetmiyoruz!” –Cemil Yıldız-