Soğanda Hasat Zamanı…

Soğanda Hasat Zamanı…

Okay, bu yıl il genelinde ekimi yapılan 20 bin dekar alandan 90 bin ton ürün beklediklerini ifade etti…

İlimiz genelinde yaklaşık 20 bin dekarda ekilen turfanda soğanda hasat sezonu başladı. Verimli arazilerin bulunduğu Amik Ovası’nda, Türkiye’nin farklı bölgelerinden tarım işçileri, soğan hasadı için erken saatlerden itibaren tarlalarda çalışmaya başladı. Kurumuş soğanların sökümünü yapıp çuvallara dolduran işçiler, ürünleri tartarak satışa hazır hale getiriyorlar. Daha sonra kamyonlara yüklenen soğanlar, talebe göre Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.
Antakya Ziraat Odası Başkanı Mehmet Okay, yaptığı açıklamada, turfanda soğanda hasada başladıkları için mutlu olduklarını söyledi.
Tarlada fiyatı 2,5 lira…
İl genelinde yaklaşık 20 bin dekar alanda soğan ekildiğini hatırlatan Okay, şunları kaydetti:
“Bu yıl, yağışlar ve dengeli geçen sezondan dolayı hasatta iyi bir rakam bekliyoruz. Dönümden 3-5 ton arası ürün planlıyoruz. Şu an da soğan, tarlada 2,5 lira civarlarında seyretmekte. Geçen yıl 20 bin dekardan yaklaşık 80 bin ton ürün sağlanmıştı. İnşallah bu yıl inşallah 90 bin ton ürün alınacak.”
Hasadın, Mayıs ayı sonuna kadar süreceğini belirten Okay, ilerleyen günlerde ürün artacağından fiyatında düşme öngördüklerini vurguladı. Okay, yağışların verimi artırdığına değinerek, “Bu yıl inşallah verimimiz iyi olacak ve çiftçi mutlu olacak. Sıkıntımız ise ürün girdi fiyatlarının artması” dedi.
Türkiye’ye yetecek kadar soğan var…
Amik Ovası’ndaki üreticilerden Hüseyin Kubat da, koronavirüsten dolayı işçi bulmakta zorlandıklarını, ancak bu sorunu çözdüklerini belirtti. Ürünlerinin ortalama 2,5-3 liradan tarladan satıldığını aktaran Kubat, “Soğan hasadımız başlamıştır. Türkiye’ye yetecek kadar soğanımız var. Koronavirüs dolayısıyla, işçiler ve taşımada sınırlama getirildi tabii bu da maliyeti arttırıyor” dedi.
Soğanın zorlu süreçlerin ardından satışa çıktığını belirten üretici Hamza Kubat ise kavurmalık, orta ve iri olmak üzere 3’e ayırdıkları soğanları sabahın ilk ışıklarında toplamaya başladıklarını kaydetti.  Mehmet ÖZGÜN