Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sokak hayvanları tok…

Hayvanseverler memnun Antakya’dan Defne’ye

Hayvanseverler memnun

Antakya’dan Defne’ye ve İskenderun’dan Arsuz’a, çok geniş bir alanda sahipsiz sokak hayvanları için beslenme odakları oluşturan Büyükşehir Belediyesi’nin bu hizmeti hayvanseverlerden tam destek alıyor.

Hayvan Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği kapsamında çalışmalarını sürdüren Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, özellikle de yaz döneminin sıcak ve kavurucu ortamında en dikkati çeken hizmetlerinden birini, sahipsiz sokak hayvanlarına yönelik olarak hayata geçirilen ve birçok ilçede uygulanan beslenme odakları oluşturuyor. Düzenli aralıklarla, belirlenen noktalara yerleştirilen ‘beslenme’ odaklarına mama ve su takviyesi yapan ekipler, bu çalışmayı, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği’nin 21. Maddesi’nin (d) bendine göre gerçekleştiriyor.
-MADDE NE DİYOR?-
İlgili kanunun ‘toplanılan sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların bakılması’ başlığında yer alan (d) bendi, yapılması gerekeni şu şekilde işaret eder:
“Geçici bakımevlerinde on gün süre ile gerekli duyurular yapıldığı halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, aşıları ve tıbbî müdahaleler ile kısırlaştırılmaları yapıldıktan ve operasyon yaraları kapandıktan en az yedi gün sonra kayıt altına alınıp, müdahale görmüş olduklarını gösteren işaretleri üzerlerinde olacak şekilde veteriner hekimin onayıyla alındıkları ortama geri bırakılır. Bu ortamlarda belediyeler, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde besleme odakları kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur. Hayvanlar, hiçbir suretle ilgili belediye sınırları dışındaki bir ortama, ormanlık alana veya diğer yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.”
Vatandaşlar, hizmetin hem vicdani hem de anlamlı olduğunu dile getirirken, Büyükşehir’e bu konuda teşekkür etmeyi de ihmal etmediler. -Tamer Yazar-