Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sokak Hayvanlarını Uyutmak Çözüm Değil!

Samandağ Eğitim Sen, 30

Samandağ Eğitim Sen, 30 gün içinde sahiplenilmeyen hayvanların uyutulması yasasına karşı tepki gösterdi. Sokak hayvanı popülasyonunun öldürmeyle çözülemeyeceğine ilişkin bilim insanlarının, veteriner hekimlerin ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerinin göz ardı edilmesine karşı çıkan sendika, sokak hayvanlarının yaşama hakkına vurgu yaptı.
Yapılan açıklamada, sokak hayvanlarının sahiplenilsin-sahiplenilmesin yaşama hakkına sahip olduğu belirtilerek, son günlerde gündemde olan sokak hayvanlarının toplatılıp uyutulmasının, bilimsel ve vicdani bir çözüm olmadığı vurgulandı. Açıklamada, toplumsal kabulün nefret üzerine inşa edilerek sokak hayvanı popülasyonunun öldürmeyle çözülmeye çalışılmasının hatalı bir yaklaşım olduğu ifade edildi.
Sendika, yerel ve genel yöneticilerin sorumsuzluğu ve öngörüsüzlüğü nedeniyle sokak hayvanlarının kısmi sıkıntılara yol açtığını kabul ederken, çözümün bunları öldürmek değil, sorunun kaynağını ele almaktan geçtiğini belirtti. Ayrıca, 5199 sayılı Hayvan Koruma Kanunu’nda belirtilen hayvanların yaşama hakkını koruma yükümlülüklerinin hatırlatıldığı açıklamada, sokak hayvanlarına yapılan zulmün karşısında yaşamı savunanlar olarak meşru müdafaa hakkının kullanılacağı vurgulandı. – İlyas Yiğit-