Sokaklara haritalama

Sokaklara haritalama

MKÜ-Mimarlık Fakültesi ile Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği el ele verdi, Antakya’daki eski sokaklar Google veri tabanına işlendi.

İlimizin tarihi kimliği ile ön planda olan ilçesi Antakya’nın sokakları haritalanıyor. Diğer bir deyimle, kentin tarihi yapı envanterinin hazırlanması için önemli bir altyapı çalışması gerçekleştiriliyor. Bu kapsamda bir araya gelen Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği ve Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nin işbirliği ile yapılan Eski Antakya Sokakları Haritalama Projesi (MOCA) tamamlandı.
Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği Başkanı Kenan Yurttagül, çalışmalarla ilgili şu bilgiyi verdi:
“Tayinat Höyük Arkeolojik Araştırma Projesi kapsamında yapılan, Antakya Kültürel Mirası Koruma Derneği ve Mustafa Kemal Üniversitesi Mimarlık Fakültesi işbirliğinde, Antakya tarihi yerleşim alanları içinde gerçekleştirilen (MOCA) Eski Antakya Sokakları Haritalama Projesi’ni tamamlamış bulunuyoruz. Bu çalışma, kentin tarihi yapı envanterinin hazırlanması konusunda önümüzdeki yıllarda gerçekleştirilmesi öngörülen daha geniş kapsamlı bir araştırma için hazırlık niteliği taşımaktadır.
Günümüzde yaygın olarak tüm dünya kentleri için internet ortamından ulaşılabilen sokak görüntüleri, sokakların darlığı nedeniyle, Antakya tarihi yerleşim alanlarının büyük bölümü için mevcut değildir. 2021 sezonu itibariyle gerçekleştirilen deneme çalışmalarını izleyerek, önümüzdeki yıllarda, Google ya da benzeri bir Street View (sokak görüntüsü) veri tabanı ve hizmet sağlayıcısının desteğiyle tüm Antakya sokaklarının belgelenmesini öngörmekteyiz.
Gerçekleştirilen çalışmalarda, Tayinat Höyük Arkeolojik Araştırma Projesi tarafından sağlanan bir Samsung 360 derece fotoğraf makinesiyle, detaylar için bir Nikon SLR dijital fotoğraf makinesinden yararlanıldı. Farklı nitelikteki, dar, yani araç giremeyen sokaklarda çalışma gerçekleştirilerek farklı örnekler oluşturuldu. Bunların arasında, Antakya tarihi kentsel sit alanı Güllübahçe ve Kantara Mahalleleri, Uzun Çarşı ve civarındaki ticaret bölgesi, Yeni Cami ve Habib-i Neccar Mahallelerinde yer alan sokaklar yer alıyor.
Elde edilen sokak görüntüleri, insan yüzleri kapatılarak Google veri tabanına yükleniyor.”
-Cemil Yıldız-