Söktük, çalışma yaptık ve…

Söktük, çalışma yaptık ve…

Ardından Çöpe Attık!

Ekonomik ve dekoratif görüntülerinden dolayı hemen her alanda rahatlıkla kullanılabilen malzemelerden biri olan ve Hatay’daki yerel idareler tarafından bu nedenle tercih edilen kilit parke taşlarının kentimizdeki uygulama’ şeklini anlamaya çalışıyoruz, ama zor! Hele ki eldeki bu haldeyken!

Burası, Antakya 500 konutlar çevresinde bir yerleşim alanı (Akasya Mahallesi 112-113-114-115. Sokaklar) ve bir yol çalışması… Antakya Belediyesi görev alanı olmasına rağmen, vatandaşların ifadesine göre, çalışanlar, Büyükşehir Belediyesi’ne ait ekipler.
Gerçekleştirilen bir çalışma nedeniyle yollardaki kilit parke taşların söküldüğünü söyleyen vatandaşlar, ardından bu sökülen ‘sağlam’ ve ‘kullanılabilir’ durumdaki taşların yerine binlerce yenisinin getirildiğini ve eskilerin de çalışma yapılan o yol çevresindeki evlerin bahçelerinde biriktirildiğini dile getirdiler.
-HİZMET GÜZEL AMA!-
Yaşanan bu örneğin ne ilk ne de son olduğunun altını çizen vatandaşlar, “Sürekli borçlanma içine giren yerel idarelerin harcamalarında biraz dikkat etmesi gerekmez mi? Hizmet güzel. Ama hizmet için kullandığı malzeme bir kereye mahsus ‘kullan-at’ dercesine üretilmiş bir malzeme değil ki? Adı üstünde, kilit parke taşı! Sök, çıkar, ama sonra yine kullan! Ama biz ne yapıyoruz. Her defasında bu taşlar yepyeniyken çalışma için söküyor, ardından yenilerini bu eskilerin yerine monte ediyoruz. Tamam da, bu değirmenin suyu nereden geliyor, diye sormazlar mı? Sahi, hangi akla bu hizmeti bu hale getirdik? Yazık!” demeyi ve yaşanan bu durumu eleştirmeyi sürdürüyor.
-KULLAN VE AT!-
Peki, Antakya’da bu anlamda hizmet üreten belediyeler (Antakya Belediyesi ve Hatay Büyükşehir Belediyesi), bu tür bir ‘tek kere kullanıma’ neden ihtiyaç duyduklarını ve ‘kullan-at’ tercihinde neden ısrarla ilerlediklerini söylerler mi? Eldeki malzemenin ‘hizmet’ hedefi ‘sök’ ama ‘tekrar tak’ olduğu halde hele ki! -Tamer Yazar-