Sökülenin maliyeti neydi?

Sökülenin maliyeti neydi?

Peki, yapılanın maliyeti ne?

Dönemin Antakya Belediyesi yönetimi tarafından ‘prestij caddeler’ başlığında ele alınan, ancak dünden bugüne ‘yap-boz’ projelerin üst üste yığıldığı Atatürk Caddesi’nde bir kere daha olanı (!) bozuyoruz!

Yol yenilenecek… Kaldırım taşları sökülecek ve yerine yeni bir çalışma yapılacak… Yol boyunca dikilmiş ağaçlar yerlerinden özel bir şekilde sökülecek ve belirlenen yerlere dikimi sağlanacak… Trafik iki yönlü akacak. Her şey daha iyi olacak!
Sona eklenen ifade, özellikle de cadde boyunca oturan vatandaşların ortak temennisi. Ancak, caddede başlatılan söküm çalışmaları kapsamında son birkaç gündür devam eden çalışmaları izleyen bir vatandaşın bir başka tespiti daha var. Özellikle de, yıllar içinde uygulanan projelerin ne kadar ‘verimli’ olduğu noktasında!
“Kaç sene oldu, hatırlamıyorum. Kimse de hatırlamıyordur. Aslında hatırlamak da istemiyordur. Artık herkesin tek bir isteği var, artık bir şeyler yapılsın, ama yapılan da kullanılabilir olsun! Bir zamanlar bu cadde Antakya’nın en cıvıl cıvıl caddesiydi. Dükkânlar, kalabalık, alışveriş yoğunluğu, yürümek için buraya gelenler… Şimdi apartmanlar dışında herkes kaçtı! Onlar da kaçamadıklarından burada! Yine de insan merak ediyor… Kaç para harcadılar şimdiye kadar şu onca söktükleri şeye? Onca kaldırım, onca havuz, onca ağaç, onca şey! En başta emeğe yazık! Ama en çok da, çöpe atılan paraya yazık!”
Vatandaş oldukça net. Peki, bizler de soralım mı, kaldığı yerden? Çalışmalar kapsamında sökülenin maliyeti neydi?
Peki, yapılanın maliyeti ne? -Tamer Yazar-