Soroptimistler; Dünya’yı Turuncuya Boyuyor

Soroptimistler; Dünya’yı Turuncuya Boyuyor

Nazan Savaş: “Şiddete Yönelik Farkındalığın Artması Çok Önemli”

Antakya Soroptimist Kulubü, 25 Kasım-10 Aralık Kadına Şiddete Yönelik Uluslararası Mücadele Günleri kapsamında ‘Aralık Ayı Dostluk Toplantısı’ gerçekleştirdi. Toplantıyı UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nde gerçekleştiren Soroptimistleri, kadınlara verdiği değeri ve önemi her zaman dile getiren, Mustafa Kemal Üniversitesi (MKÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın eşi Prof. Dr. Nazan Savaş ağırladı.

Hatay Barosu Kadın Hakları Komisyonu, İnsan Hakları ve Cezaevi Komisyonu üyesi Antakyalı Avukat Seher Sözbilir’in “Kadına Yönelik Şiddetin Önlenmesinde İstanbul Sözleşmesinin Yeri ve 6284 Sayılı Kanunun Önemi” konulu sunumuyla başlayan etkinlik, Prof. Dr. Nazan Savaş, Antakya Soroptimist Kulüp Başkanı Dr. Sonay Altunay Bayraktar, Yönetim Kurulu ve Kulüp üyelerinin katılımıyla gerçekleşti.

Gerçekleşen sunumda; Şiddet türleri, 6284 Sayılı Kanun’un önemi ve şiddete uğrayan kişi veya kişilerin neler yapması gerektiği, hangi haklara sahip olması gerektiği konusunda katılımcıları bilgilendiren Avukat Seher Sözbilir, böylesine anlamlı bir etkinlikte yer almaktan mutluluk duyduğunu dile getirdi.

-DAHA ÇOK SES-

Kadına şiddete yönelik farkındalığın toplum içerisinde artmasını önemli bulduğunu söyleyen Savaş, “Sivil toplum kuruluşlarının yarattığı çalışmalar, toplum içerisindeki farkındalık ve bu konunun savunuculuğunu yapmak çok önemli. Umarım, daha fazla sivil toplum kuruluşu bu konuya eğilir, sahiplenir ve daha çok ses getirir” dedi.

-TURUNCUYA BOYA-

Antakya Soroptimist Kulüp Başkanı Dr. Sonay Altunay Bayraktar, katkılarından dolayı Prof. Dr. Nazan Savaş’a teşekkür ederken, “16 Günlük Aktivizm boyunca yapılan ve yapılması planlanan etkinlik ve kampanyalardan söz etti.

Bayraktar, “Amacımız, kişi ve kurumların ‘kadına yönelik şiddete ilişkin’ farkındalığının artması ve hak savunuculuğu çalışmalarının yoğunlaştırılması için her platformda harekete geçilmesidir. Her sene olduğu gibi bu sene de, çeşitli etkinliklerle bilincin arttırılmasına yönelik çalışmalar yapmaya, çaba göstermeye devam ediyoruz. ‘Dünyayı Turuncuya Boya’ çağrısına kulak veriyoruz. Bu çabalarımızın yerini bulmasını kalben diliyoruz.”

Antakya Soroptimist Kulübü, önemli bilgiler veren Antakyalı Avukat Seher Sözbilir ile katılımı ve katkılarından dolayı Nazan Savaş’a çiçek takdim etti. Etkinliğin bu bölümü son bulurken, gece, UNESCO Hatay Gastronomi Evi’nin lezzetli ve yöresel yemeklerin yer aldığı “Dostluk Yemeği” ile son buldu.

Prof. Dr. Nazan Savaş, misafir oldukları etkinlik adına teşekkür ederken, böyle başarılı işler yaptıkları için de Kulüp Başkanı Sonay Altunay Bayraktar’a fincan takımı hediye etti. -Duygu Ertaş-