Soroptimistler’den 25 Kasım’a özel “Turuncu” farkındalık

Soroptimistler’den 25 Kasım’a özel “Turuncu” farkındalık

Hatay’ın Antakya ilçesinde 11 yıldır, Türkiye Soroptimist Kulüpleri Federasyonu’na bağlı olarak faaliyetlerini sürdüren Antakya Soroptimist Kulübü, 25 Kasım-10 Aralık Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günleri kapsamında, “16 Günlük Aktivizm” boyunca, ışığı ve umudu simgeleyen turuncu rengini kullanarak kampanyalar, etkinlikler ve aktiviteler düzenleyecek, kadınlara yönelik şiddete ilişkin farkındalık yaratacak.

Türkiye Soroptimist Kulüp Federasyonu (TSKF) Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Çalışma Grubu, 2021 Kasım-2022 Mart ayları boyunca, hem kadın sözünün değerli olduğunun altını çizen hem de kararlılıklarını ortaya koyan “Sözüm Söz” kampanyasını TSKF bünyesindeki tüm kulüplerle birlikte hayata geçirmeyi, bu kapsamda bir dizi sosyal medya paylaşımı yapmayı tasarladı.

Konuya ilişkin bilgi veren ve Instagram (@soroptimistturkey ve @antakyasoroptimist) Facebook (@soroptimistturkey ve @antakyasoroptimistkulubü ) ve Twitter (@SoroptimistTR) hesaplarında paylaşılacak olan kampanyayla beraber toplumsal cinsiyet eşitliğinin farklı yönlerine dikkat çekmeyi hedeflediklerini belirten Antakya Soroptimist Kulübü Başkanı Dr. Sonay Altunay Bayraktar, “İlk adım olarak, turuncu günler boyunca, şiddete dikkat çeken ve bu sorunun çözümü için alacağımız aksiyonu, turuncu rengini kullanarak, kısa bir video ile sosyal medyada paylaşacağız ve bir akım gerçekleştireceğiz” dedi.

Türkiye Soroptimist Federasyonu Kulüp Başkanı Sevil Koca’nın 25 Kasım’a özel sözlerini de paylaşan Bayraktar, “25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü’nde, her gün olduğu gibi, mücadelemizle elde ettiğimiz kazanımları ihlal edecek ve ortadan kaldıracak düzenleme ve değişikliklerin karşısında olmaya devam edeceğimizi, kadına karşı şiddetin ortadan kaldırılması için mücadelemizi sürdüreceğimizi kamuoyuyla paylaşıyoruz. Kadınlarımızın hak ettikleri şekilde; daha adil, huzurlu, güvenli ve barışçıl bir dünyada yaşayabilmesi ve böylesi şiddet konulu 25 Kasım gibi günlerin gündemimizde yer almaması ümidiyle…” diyerek, başlatılan ve 10 Aralık tarihine dek sürecek olan “Turuncu Günler” akımıyla farkındalık yaratmak istediklerini dile getirdi. -Duygu Ertaş-