Sosyal medya örgütlenmesi

Sosyal medya örgütlenmesi

Hatay’dan Ankara’ya uzandı

Dostlarımız ile görüşmekten iş arkadaşlarımız ile temasa geçmeye, hatta sadece benzer düşüncedeki kişiler ile konuşmaya kadar, iletişim kurma şeklimizi olduğu gibi değiştiren sosyal medya, hayata müdahale ettiğimiz, hatta gidişatı değiştirebildiğimiz de bir platform halini aldı. Bunun son örneği, Hatay’ın Samandağ ilçesinde yer alan Milleyha Sulak Alanı oldu.

Kuş dedektifi, yaban hayatı uzmanı, fotoğrafçı Emin Yoğurtcuoğlu’nun sosyal medya hesabı üzerinden binlerce takipçisi ile paylaşmasıyla bir anda Hatay gündemine taşınan, Samandağ ilçesinde yer alan Milleyha Sulak Alanı, buradaki gölün kurutulmasına sebebiyet verebilecek ‘kaçak’ bir su kanalı çalışmasının başlamadan sona ermesini sağladı.
-KEPÇELER DEVREDE-
Binlerce göçmen kuşa ev sahipliği yapan bölgenin eko sistemi adına harekete geçen Büyükşehir Belediyesi ekipleri için kısa bir not paylaşan, Belediye Başkanı Lütfü Savaş, “Samandağ’daki Milleyha bölgesinde izinsiz ve keyfi şekilde açılan kanalları kapattık. Milleyha, yaptığımız planlamalar ile kuş cenneti olmaya devam edecek. Doğamızın bozulmasına asla müsaade etmeyeceğiz” mesajı verirken, konunun Ankara ayağı için önemli bir isim olan AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman ise hem eleştirdi, hem de çözüm için en net mesajı verdi…
“Milleyha Sulak Alanı’nın talan edilmesine asla müsaade etmeyeceğiz. 282 kuş türünün görüldüğü Milleyha Sulak Alanı’nı, yerel yönetimin iş bilmezliğine bırakmayacağız. Devletimizin tüm imkanlarını seferber ederek yürüttüğümüz çalışmalarla, Milleyha’yı ‘sulak alan’ haline getireceğiz.”
-HEPİMİZİN BAŞARISI-
Hatay’ın doğası adına alınan bu önemli sonucun ‘herkesin ortak başarısı’ olduğuna işaret eden Emin Yoğurtcuoğlu, “Bu, benim değil, hepimizin başarısıdır. Buradaki kuşlar gibi, farklı farklı olup, tek bir toprak üzerinde yaşadığımızı anladığımızın yansımasıdır. Milleyha Kuş Cenneti için emeği geçen, paylaşan, kalbi titreyen, yetki sahibi olan, hızlı hareket edip, yıldırım kararıyla sulak alan ilan edilmesini sağlayan, konunun takipçisi olan ve kuşları gerçekten seven, onları görüp tanımak isteyen, doğadaki yerini anlamaya çalışan herkese koca bir teşekkür. Kalp kalbe karşıdır. Kalplerin bir attığı an, yaşamın kendisi olan doğadır. Doğal kalın” dedi.
-MÜJDELİ HABER-
AK Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman’ın da devreye girmesiyle Ankara’ya taşınan Milleyha Sulak Alanı için beklenen ve istenen şeyin de gerçekleşme aşamasında olduğu müjdesini de veren, kuş dedektifi, yaban hayatı uzmanı, fotoğrafçı Emin Yoğurtcuoğlu’nun son mesajı ise herkesi keyiflendirdi:
“Müjdeyi vereyim… İki hafta içerisinde, Milleyha’daki göl ‘sulak alan’ olarak ilan edilecek. Gelişmeleri merakla ve heyecanla bekliyorum.”
-SORUŞTURMA!-
Gelişmeler üzerine tepkisi paylaşanların ortak beklentisi ise net oldu:
“Kanalları izinsin bir şekilde açan şahıslar hakkında soruşturma açılması ve gereken cezanın verilmesini talep ediyoruz.”
-Tamer Yazar-