Sosyal Mesafe 4 Metre Olmalı

Sosyal Mesafe 4 Metre Olmalı

Dr. Aslan, virüsle mücadelede yapılması gerekenleri aktardı

Özel Defne Hastanesi Çocuk Doktoru Tayip Arslan, bir radyo programında yaptığı konuşmada, virüsle mücadele konusunda yapılması gereken hususları anlattı. Dr. Aslan, korunmada önemli etken olan sosyal mesafenin 1,5 metre değil, 4 metre olmasının gerekliliğine vurgu yaptı.
Virüslerin, genellikle üst solunum yolu hastalıklarına neden olduğunu söyleyen Dr. Arslan, “Virüslerin alfa, beta, gama ve delta olarak bilinen dört alt grubu vardır. Son yıllarda 2002’de Sars, 2012’de Mers ve 2019 yılında kovid 19 olarak karşımıza çıkan bu virüsler genellikle damlacık yoluyla bulaşır. Hapşırma, öksürme ve konuşma ile bu damlacıklar yayılarak, diğer kişilere bulaşır” dedi.
Evde kalarak izolasyonu sağlayın …
Koruyuculukta en önemli işin, virüslü kişilerin yüzeylere bulaştırdığı yerlere temas etmemek, evde kalarak izolasyonu sağlamak olduğuna değinen Dr. Aslan, “Dışarı çıkıyorsak sosyal mesafeyi koruyarak, maske takarak, ellerimizi sık yıkayarak korunabiliriz. Genellikle sosyal mesafe 1.5 metre olarak tarif edilir ancak virüsün etkileri konusunda yeni yeni detayları ortaya çıkıyor ve son bilgilerde 4 metreye kadar olan mesafede de bulaşabileceğiz görülmüştür. Yaşama sürelerinin de değiştiğini görüyoruz. Güneşe, sabuna karşı zayıf olsa da asıl gücü yüksek bulaşıcılığından alıyor.
Eldiven kullanımından ziyade ellerimizi her değişik ortama girdikten sonra yıkamamak en öncelikli yapacağımız iştir. Antibakteriyel sıvı sabunlar çok önemli değildir çünkü bu korona bakteri değil virüstür” dedi.  Mehmet ÖZGÜN