Sosyal Mesafe için… Parklara ‘Halkalar’

Sosyal Mesafe için… Parklara ‘Halkalar’

“Yeni Normal” olarak adlandırılan dönemde en fazla kullanılacak alanların başında gelen parklar için birçok kentte ek önlemler alınıyor. Koronavirüs ile mücadelenin normalleşme evresinde, parkları ziyaret eden herkesin sosyal mesafe kurallarını anımsaması ve koruması için çizilen sosyal mesafe halkalarında, Antakya ve diğer ilçelerde, biz neredeyiz?

Yayılma hızı düşen, ancak hala risk oluşturan koronavirüsle mücadelenin yeni dönemine parklar da hazırlanıyor. Normalleşme takviminin uygulamaya konulduğu yaz ayları için binlerce insanın ziyaret edeceği parklar, bu hazırlıklar kapsamında, sosyal mesafeye göre düzenleniyor.
Bunun en net örneklerinden biri de İstanbul’da, Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulama alanına sokuluyor.
Çalışma çerçevesinde, yeşil alanlarda en az 1,8 metrelik aralıklarla, 2,4 metre çapında çemberler çiziyor. Parkların kapasitesine göre belirlen çemberler ile yüksek hareketliliğin ve ziyaretçi sayısının önüne geçilmesi amaçlanıyor. Çizgilerde, çimlere zarar vermeyen maddeler kullanılıyor. Çimler büyüdükçe, çizgilerin yeniden boyanması planlanıyor.
Benzer bir uygulamanın Hatay’da da gündeme gelmesini isteyenler, belediyeler tarafından konunun gündeme alınmasını ve mevcut parklardaki kalabalığın da bu şekilde kontrol altında tutulmasını talep ediyor. -Tamer Yazar-