Sosyal Mesafeli Cuma Namazı

Sosyal Mesafeli Cuma Namazı

Hem avluda hem parkın içinde

Seccadeler serildi, avluda, cami içerisinde sosyal mesafeli saf tutuldu. 10 haftalık aranın ardından Antakya TOKİ Camii’nde cemaat halinde cuma namazı kılınırken, kalabalıklar, cami avlusundan parkın boş alanlarına kadar taştı.

Antakya’da, vatandaşların, ellerinde seccadeleri ve yüzlerinde taktıkları koruyucu maskeyle geldikleri camiler, uzun bir sürenin ardından gelen cemaate ev sahipliği yaptılar. İl genelindeki camilerde, ekipler, cami girişlerinde vatandaşların ateşlerini ölçerek içeriye aldılar. Ateş ölçülmesinin ardından, vatandaşlar, önce ellerini dezenfekte etti, ardından maskesi olmayana maske ve tek kullanımlık seccade verildi.
Bir metre aralıklarla sosyal mesafe oluşturulan cami avluları ise ilk günün kalabalığına dar geldi. Antakya TOKİ Cami, yaşadığı kalabalık nedeniyle, cemaatini, hemen cami yanındaki Şehit Metin Sürer Parkı ile paylaştı! Gelenler, seccadelerini, yine sosyal mesafe gözeterek, park içindeki boş alanlara serdi ve Cuma Namazını park içinde kıldı.
29 Mayıs’ın İstanbul’un fethi olması nedeniyle, Cuma Hutbesinde, Fetih ve Fatih Sultan Mehmet anlatıldı. Salgın döneminde dikkat edilmesi gerekilen noktalar ise bir kez daha hatırlatıldı.  -Tamer Yazar-