Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sözümüz Söz

EYT sorununu biz çözeceğiz

EYT sorununu biz çözeceğiz

Türkiye genelindeki CHP İl Örgütleri, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) için 81 İl’de eş zamanlı olarak “EYT’LİLER lütuf değil, kazanılmış haklarını istiyor” diyerek alanlara inerken, Hatay’daki açıklamayı İl Başkanı Ramiz Parlar yaptı.

Türkiye’de, prim gününü doldurmasına rağmen emekli olamayan milyonlar, mağduriyetlerinin giderilmesi talebini her platformda dile getirmeye devam ederken, Türkiye genelindeki CHP İl Örgütleri bu konuda meydanlara indi ve “EYT’LİLER lütuf değil, kazanılmış haklarını istiyor” başlığında bir açıklamayla, yaşanan mağduriyetin düzeltilmesi çağrısına destek verdi.

Partililerin katılımıyla Antakya Ulus Meydanı’nda gerçekleşen açıklamayı, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Hatay Teşkilatı adına, İl Başkanı Hasan Ramiz Parlar yaptı.

Konuşmasında, 1999 yılında yapılan değişiklikler ve 2008 yılında yürürlüğe giren Sosyal Güvenlik Yasası ile birlikte, emeklilik yaşı ve prim ödeme gün sayısının kademe kademe arttırıldığını ifade eden Parlar, “Bunun sonucunda, ülke tarihinin en büyük hak gasplarından biri ortaya çıktı. İlk sigorta girişi 9 Eylül 1999 öncesi olup, emeklilik için gereken sigortalılık süresi ve prim gün sayısını dolduran çalışanların emeklilik hakları ellerinden alındı ve yıllar sonraya ötelendi. 1998 yılında işe başlayan bir çalışan, 2023 yılında emekli olma hakkına sahipken, emeklilik hakkı 15 yıl sonraya, yani 2038 yılına ertelendi” dedi.

-SEN YOKSUN!-

İl Başkanı Parlar, Emeklilikte Yaşa Takılanların haklı taleplerinin AKP-MHP ittifakına takıldığını da ifade ederek, “EYT’liler, yaş engeliyle birlikte, bir de AKP-MHP engeline takılıyorlar. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu mağduriyete son vermek için attığımız her adımda, karşımızda AKP-MHP ittifakını gördük. TBMM’de, Emeklilikte Yaşa Takılanların kazanılmış haklarına kavuşabilmeleri için verdiğimiz tüm kanun teklifleri, AKP-MHP oylarıyla reddedildi. İktidar, EYT mağdurlarına, ‘Daha gençsin, emekli olamazsın’ diyor. Öte yandan işverenler ise ‘Sen yaşlısın, sana iş veremem’ diyor. İktidarın kurduğu düzen, beş milyona yakın vatandaşımıza adeta ‘Sen yoksun’ diyor. Öte yandan, emeklilik hakkı elinden alındığı için halen çalışmak zorunda olan vatandaşlarımız, iş cinayetlerinde can vermeye devam ediyor. 2013 yılından bugüne emeklilik yaşı gelmiş olduğu halde emekli olamayıp çalışan 2 binden fazla işçi, iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Bir başka deyişle, EYT’liler, sadece açlıkla değil; iş kazaları ve iş cinayetleri ile de sınanıyor” şeklinde konuştu.

-ÇÖZECEĞİZ!-

EYT sorununun CHP iktidarında çözüleceğini belirten Parlar, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Türkiye’nin dört bir yanından, emeklilerimiz ve emeklilikte yaşa takılan vatandaşlarımız için yapacağımız düzenlemeleri burada bir kez daha dile getiriyoruz.

• EYT’lilerin geçmişe dönük emeklilik haklarını teslim edecek, yıllardır süren bu hak gaspına son vereceğiz.

• En düşük emekli aylığını, asgari ücrete eşitleyeceğiz.

• Emekli aylıklarında iyileştirmeler yapacak, aylık bağlama oranlarını eski düzeye çekecek, güncelleme katsayısında milli gelir artışının tümünü dikkate alacağız.

• Emeklilerimizin yıllardır beklediği ‘İntibak Yasası’nı derhal çıkartacak ve emekli aylıkları arasındaki eşitsizliklere son vereceğiz.

Rantçıya, faizciye çalışan iktidar, EYT sorununu çözmüyor, biz çözeceğiz! Sözümüz söz! Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında, Anayasamızın temel bir ilkesi olan sosyal devleti tüm toplum için hayata geçireceğiz. Emeklilikte Yaşa Takılanlar ve tüm emeklilerimizin yıllarca hizmet ettikleri ülkelerinde hiçbir hakları gasp edilmeden, refah ve huzur içinde yaşayacağı bir ülkeyi hep birlikte kuracağız.

Bir avuç yandaşına devletin Hazinesini teslim edip, EYT’lilere ve halka sırtını dönen Saray hükümeti ile Türkiye’nin kaybedecek bir günü daha kalmamıştır. Başta EYT olmak üzere, tüm sosyal sorunların çözümü için, hemen seçim, derhal seçim istiyoruz!”

-SÜREÇ!-

17 Ağustos 1999 depreminin hemen ardından yapılan sosyal güvenlik reformu, EYT denilen binlerce çalışanın mağduriyetine yol açtı. IMF ile stand-by anlaşması yapan DSP-MHP-ANAP hükümeti tarafından 25 Ağustos 1999’da çıkarılan yasa, bu tarihten önce sigortalı olanlara da uygulandı. Binlerce kişi, işe başladığı tarihe göre tüm şartları yerine getirse de yaşı beklediği için emekli olamadı. Bugün EYT’lerin sayısı 5 milyona yaklaşıyor. Sorun, 1999’dan bu yana aralıklarla gündeme geldi, ama bir çözüme kavuşmadı.

-Tamer Yazar-