Spor yapılan bu alanlar…

Spor yapılan bu alanlar…

Kontrol Edilmeli!

Antakya ve diğer ilçelerde, belediyeler eliyle parklara ve belli alanlara yerleştirilen spor aletlerinin pandemi  döneminde temizliğinin nasıl sağlandığı merak konusu.

“Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi”nde güncelleme yapan Sağlık Bakanlığı, spor salonları ve spor merkezlerine ilişkin alınması gereken tedbirleri belirlerken, bu alanlarda mesafe şartıyla antrenman yapabileceğinin altını çizdi, kullanılan spor aletlerinin temizliğine ise özellikle işaret etti.
Rehber’e göre; Bir kişinin istasyonla işi tamamen bittikten sonra, diğer müşteri kullanmalı, her müşteri sonrası cihazın el ve vücutla temas eden noktaları silinerek dezenfekte edilmeli. Sabit veya hareketli bütün alet ve cihazların elle ve vücutla temas edilen noktaları, her misafir kullanımı sonrası mutlaka silinerek dezenfekte edilmeli.
Merak edilen, yerel idareler tarafından parklarda ve belli alanlarda vatandaşın kullanımına sunulan spor aletleri, bu temizlik kısmında nerede! Birçoğunun paslı ve kirli olduğu gözlerden kaçmazken, erken saatlerde bir çok vatandaş tarafından kullanılan bu alanların yarattığı ya da yaratacağı riskin hesap edilip edilmediği de merak konusu. -Tamer Yazar-