Sudan’da Kaçırılan Hataylı Mühendis Kurtarıldı

Sudan’da Kaçırılan Hataylı Mühendis Kurtarıldı

Sudan’da, Kuzey Darfur eyaletine bağlı Faşir kentindeki bir elektrik üretim şirketinde çalışan 2 Türk Mühendis, Türkiye ve Sudan Hükümetlerinin ortak girişimiyle kurtarıldı.

Sudan’da, birkaç gün önce terör örgütünce kaçırıldığı bildirilen, biri Hataylı hemşerimiz olmak üzere, iki Türk mühendis kurtarıldı. Kurtarma, Türkiye ve Sudan hükümetlerinin ortak girişimi ile gerçekleşti.

Edinilen bilgiye göre, Sudan da bir Türk firmasında çalışan Ömer Cüneydioğlu ile Fırat Can Baran’ın kurtarılması için Türk Büyükelçiliği girişimde bulundu. Hataylı Ömer Cüneydioğlu ile Fırat Can Baran adlı Türk mühendisler, iş çıkışı, terör örgütü militanları olduğu öne sürülen kişilerce kaçırılmıştı. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Sudan Hükümetinin çalışmaları neticesinde, iki Türk mühendis, Perşembe’yi Cuma’ya bağlayan gece 22.00 sıralarında kurtarıldı ve helikopterle güvenli bölgeye getirildi.

Hartum Büyükelçisi İrfan Neziroğlu, Sudan’ın Faşir kentinde çalıştıkları elektrik santralinden evlerine gittikleri sırada kaçırılan Mühendis Fırat Can Baran ile İdari Personel Ömer Cüneydioğlu’nun, Sudan güvenlik güçlerinin operasyonuyla kurtarıldığını belirtti.

Kuzey Darfur eyaletine bağlı Faşir kentindeki bir Türk elektrik santralinde çalışan 2 Türk vatandaşı ve Sudanlı şoför, 7 Aralık akşamı işten eve döndükleri sırada, kimliği belirsiz kişilerce, içinde bulundukları araçla birlikte bilinmeyen bir yere götürülmüştü. Dışişleri Bakanlığı ve Türkiye’nin Hartum Büyükelçiliği, kaçırılan Türk vatandaşlarının kurtarılması için Sudan makamları nezdinde yoğun girişimlerde bulunmak suretiyle, biri hemşerimiz olmak üzere, iki Türk vatandaşını kurtarmayı başardı.

-Mehmet Durmaz-