Süleyman Şah Heykeli Kırıkhan’a kazandırıldı …

Süleyman Şah Heykeli Kırıkhan’a kazandırıldı …

Muhteşem eser, Büyükşehir personelleri tarafından yapıldı …

Hatay Büyükşehir personelleri tarafından yapılan Süleyman Şah Heykeli, önceki gün düzenlenen törenle Kırıkhan ilçesine yerleştirildi. Heykelin açılış törenine HBB Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş’ın yanı sıra, MHP Hatay Milletvekili Mehmet Necmettin Ahrazoğlu, Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, CHP Hatay İl Başkanı Mehmet Güzelmansur, siyasi parti temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Kırıkhan ilçe girişinde düzenlenen törende düşüncelerini paylaşan Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, heykelin yapılıp dikilmesinde emeği geçen herkese teşekkür ederek, 2021 yılında Hatay’da gerçekleşecek olan EXPO 2021’in Kırıkhan ve Hatay halkı için büyük şans olduğunu belirtti.
EXPO 2021’in Hatay’a büyük katma değer sağlayacağını belirten bir başka isim de Mehmet Güzelmansur oldu. Güzelmansur ayrıca, EXPO’nun dünyanın en büyük üçüncü organizasyonu olduğunu da sözlerine ekleyerek emeği geçen herkese teşekkür etti. Süleyman Şah’ın Anadolu ve Hatay için önemine de değinen Güzelmansur, Hatay Büyükşehir Belediyesinin geçmişine sahip çıkmaya kararlılıkla devam edeceğini sözlerine ekledi.
Kırıkhanlı hemşerilerinin yoğun ilgisi eşliğinde düşüncelerini paylaşan Başkan Savaş, “Gidilecek uzun yollar atılacak ilk adımla başlar. Anadolu’nun fethinde bu coğrafyanın Türk yurdu olmasında Süleyman Şah’ın attığı ilk adımların büyük önemi var. Biz ne Süleyman Şah’ı ne Mustafa Kemal Atatürk’ü unuttuk. Şanlı bayrağımızın bu coğrafyada dalgalanması için ne gerekiyorsa yapacağız” dedi. EXPO 2021 ile ilgili de açıklamalarda bulunan Başkan Savaş, “Önümüzdeki günlerde Sayın Valimiz ile birlikte EXPO heyetine göstereceğimiz yerleri tespit edeceğiz. Bunlardan bir tanesi de Kırıkhan Gölbaşı. Bunun yanı sıra Reyhanlı Yenişehir Gölü’nü de belirteceğiz. Ancak nihai kararı biz değil onlar verecek. EXPO, 1939’dan sonra Hatay için atılacak en büyük adımlardan bir tanesidir. Buraya gelerek bizi onurlandırdığınız için hepinize teşekkür ederim” dedi.
Başkan Savaş’ın ardından söz alan Milletvekili Ahrazoğlu da Kırıkhan’da bulunmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek Süleyman Şah heykelinin kent girişinde yer almasında emeği geçen herkese teşekkürlerini iletti. Süleyman şah heykeli gerçekleşen konuşmaların ardından başta HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş olmak üzere tüm katılımcılarla birlikte coşkuyla açıldı.
Mehmet ÖZGÜN

(Visited 1 times, 1 visits today)