Süper Lig Hakemliğinde Hibrid Sistem

Süper Lig Hakemliğinde Hibrid Sistem

Süper Lig’de, 2022-2023 sezonunda görev alacak futbol hakemlerinin belirlenmesinde Hibrid Sistem uygulanacak.

Merkez Hakem Kurulu Başkanı Sabri Çelik, Bolu’daki eğitim seminerinde şunları söyledi:

“Süper Lig atamalarını, hibrid sistemle yapacağız. Yazılan ve test edilen bir uygulamayla, üç ayrı havuzda toplanan yaklaşık 40 ayrı input ile atamalar otomatik olarak önümüze gelecek. Merkez Hakem Kurulu takdiri, ancak zorunlu olursa devreye girecek. Bu programın detaylarını, şeffaflık adına futbol paydaşlarına açmaya hazırız.

Sezon boyunca uygulayacağımız VAR çizgisi, UEFA’nın çizgisiyle aynı olacaktır. FIFA’da yapılan uygulamaya benzer şekilde, ayrı bir VAR kadrosu kuracağız. Bunun için çeşitli aşamalarla yaptığımız çalışmaları tamamladık. Bu çalışmalarda, mümkün olduğu kadar herkesin fikrini ve onayını almak temel prensibimiz oldu. Ayrıca gerekli olduğunda, diğer ülkelerden de VAR hakemleri devreye sokulacak.”

Süper Lig’de gözlemci sayısının 2’ye çıkarıldığını ve yaşın da 70’e yükseltildiğini belirten Çelik, şöyle devam etti:

“Bu sezondan itibaren, biri stadyum ve diğeri Riva olmak üzere, iki gözlemci, müsabakaları izleyecek. Daha hassas değerlendirme için yapılan bu model, hakem gelişimine de katkı sağlayacaktır. Her iki gözlemcinin not ortalaması, hakemin notu olacaktır.

Gözlemci raporunda da sayısal sisteme geçilecektir. Bu nedenle, teminde güçlük çekilen Süper Lig gözlemci yaşını da UEFA yaşı olan 70’e yükselttik. Çünkü Süper Lig’de kariyerini tamamlayan hakemlerin neredeyse tamamı VAR hakemi olarak devam etmek istiyor. 5 yıl içinde, mevcut gözlemci kadrosu yarı yarıya inecek. Bu kadroyu bir alt kadrodan tamamlamayı düşünüyoruz.”

VAR ve Saha Hakemi ayrıldı

TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi ise saha ve VAR hakemlerini ayırdıklarını söyledi. Büyükekşi’nin açıklamaları ise şöyle:

“Geçtiğimiz yıl baktık ki, 3 günde bir bazı hakemlerimiz 3 gün önce sahada, 3 gün sonra VAR’da, tekrar sahada. İnanılmaz bir trafik içerisinde maç yönetmişler. Bunun da birçok kesimden tepki aldığını gördük. O yüzden, VAR ve saha hakemlerini ayırma kararı aldık. Bunun da çok faydalı olacağını düşünüyoruz. Hakemlerimizin bu konuda mutlaka çok daha iyi deneyimleri olacağını tahmin ediyoruz. Çünkü her konuda uzmanlaşmaya ihtiyaç var. VAR hakemlerinin de bu konuda uzman hale geleceklerini düşünüyoruz.” -Cemil Yıldız-