Suriye’deki son tablo… Yoksulluk, salgın, terör!

Suriye’deki son tablo… Yoksulluk, salgın, terör!

Hatay üzerinden yardımların sürdüğü Suriye kenti İdlib ile beraber, ülkenin kuzeyinde yuvalanan terör odaklarına yönelik bir uyarı da BM’den geldi.

Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, bütün dünyanın korona kriziyle mücadele ettiği şu dönemde, IŞİD ve diğer terör örgütleri ile gruplarının Suriye’de yeniden yapılanmaya gittiğini açıkladı. BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet, kuruluşun Cenevre’deki merkezinde yaptığı açıklamada, bölgedeki durumu saatli bir bombaya benzetti ve bunun asla dikkatten kaçmaması gerektiğine vurgu yaptı.
Bilindiği gibi, Hatay’a komşu Suriye kenti İdlib, terör örgütleri listesinde yer alan Heyet Tahrir el-Şam (HTŞ) kontrolünde. Suriye’de El-Kaide olarak da bilinen Tahrir el-Şam, kısaltılmış adıyla HTŞ, Suriye iç savaşına katılan, aktif bir Selefi cihad militan grubu olarak biliniyor.
-KORONA!-
Bu arada, Suriye’de koronavirüs tedbirleri, Şam Hükümeti’nin tedbirleri çerçevesinde uygulama alanına sokulurken, ülkede şu ana kadar virüsün neden olduğu 45 enfeksiyon vakası ve üç ölüm kaydedildi. Ancak asıl korkulan adres, çatışmalar nedeniyle yerlerinden edilmiş yüz binlerce Suriyelinin kalmaya devam ettiği, Türkiye sınırı (Hatay) boyunca kurulmuş çadır kentler!  Tamer Yazar