Suriye’den damlayan hüzün…

Suriye’den damlayan hüzün…

Eksilen bedenler, hikâyeler…

Muhammed bebek de, savaş yorgunu babası da, hayata umutla bakanlardan. Onlar, Hatay’a komşu Suriye kenti İdlib’in umut fotoğrafları… Dünyaya verdikleri bu pozla da ‘vazgeçmeyin’ diyenleri

Suriye’de 9,5 yıldır süren iç savaşta yüz binlerce kişi yaşamını yitirirken, binlercesi de hayatını engelli olarak sürdürmek durumunda kaldı. 6 milyon civarında sivil, hayatta kalabilmek için başka ülkelere sığındı. Bu ülkelerin başında, 4 milyonu aşkın Suriyeliye kapılarını açan Türkiye geliyor. Doğuştan bacak ve kolları olmayan Muhammed bebek ise bu tablonun çocuk hikâyelerine dair acıların özeti gibi! Baba Munzir ise İdlib kentinde bir çarşıdan geçerken, üzerine düşen bomba sonucu sağ bacağını kaybetmiş.
Onların beraber verdiği bu fotoğraf ise uluslararası fotoğrafların da katıldığı bir yarışmanın ‘yılın kareleri’ başlığında değer görmüş.
-HAYATI DEĞİŞTİ!-
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Suriye’nin kuzeybatısındaki İdlib’de zor şartlarda hayatına devam etmeye çalışan, doğuştan bacakları ve kolları olmayan 15 aylık Muhammed bebeğin Türkiye’ye getirilmesi için talimat vermişti. Muhammed bebek ve ailesi, 1 Eylül’de, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Hatay Valiliği koordinesinde, Cilvegözü Sınır Kapısı’ndan Hatay’a getirildi, Ankara’da gerekli tetkiklerin ardından protez bacaklarına kavuştu.
Doğuştan bacakları ve kolları olmayan Muhammed bebek, Türkiye’deki ilgili kuruluşların gözetiminde geçirdiği 7 haftalık adaptasyon sürecinin ardından, protez bacaklarıyla, İdlib’de sığındıkları çadırlarına geri döndü. -Tamer Yazar-