Suriyeli ressamın Antakya’da yaşam mücadelesi …

Suriyeli ressamın Antakya’da yaşam mücadelesi …

Tüm yakınlarını kaybettiği Halep’ten ilimize gelen muhteşem yetenek, Türk kursiyerlere eğitim vererek geçimini sağlıyor …

Antakya Nedime Keser Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulunda ders veren Suriyeli ressam Selahattin Vişo da bu şansa sahip olan sığınmacılardan biri.  Suriye’nin Halep kentinde 4 yıl önce yaşanan çatışmada, tüm yakınlarını kaybettikten sonra Hatay’a yerleşen 50 yaşındaki ressam Vişo, sığındığı Türkiye’de hayata tutunmaya çalışıyor. Hiç evlenmeyen ve çocukluğundan bu yana kara kalemden yağlı boyaya kadar sayısız resim yapan Vişo, severek yaptığı sanatının inceliklerini Türk öğrencileri ile paylaşıyor. Antakya Nedime Keser Halk Eğitim ve Akşam Sanat Okulunda kurs veren Vişo, resim yapmayı çok sevdiğini ve çocukluğunda başlayan çizme aşkının hiç kaybolmadan devam ettiğini söyledi. Ülkesindeyken sahip olduğu yeteneği, açtığı resim kursuyla çocuklara ve gençlere aktarmaya çalıştığını anlatan Vişo, “Savaşın başlamasının ardından kursu kapatmak zorunda kaldım. Suriye’deki savaşta tüm yakınlarımı ve sevdiklerimi kaybettim. Ülkemde kimsem kalmadığı için 4 yıl önce Türkiye’ye sığınma kararı aldım ve Hatay’a geldim. Burada kiraladığım evde yaşam mücadelesi veriyorum” dedi.

Türk halkı her zaman Suriyelilerin  yanında … 

Türkiye’ye sığındıktan sonra rahat bir ortamda resim çizebilmek adına halk eğitim merkezine gitmeye başlamasıyla yeni bir sayfanın açıldığını ifade eden Vişo, şöyle devam etti: “Severek yaptığım sanatımı rahat bir ortamda devam ettirmek için Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okuluna geldim. Geçtiğimiz yıl içinde resim çizdiğim sırada merkezimizi ziyaret eden eski Hatay Valisi Ercan Topaca beni gördü. Bana ‘Çok güzel resim çiziyorsun. Tecrübelerinden faydalanmak isteriz. Çocuklarımıza da öğretir misin?’ dedi. Ben de bu teklifi hiç düşünmeden kabul ettim çünkü sanatımı Türk öğrencilerine aktaracaktım. Şu an çok mutluyum. Yaklaşık 3 aydır 20 öğrencime resim çizmeyi öğretiyorum. Öğrencilerim çok kısa sürede büyük mesafeler aldılar. Hepsi çok başarılı.” Suriyeli ressam Vişo, 15 Temmuz akşamı yaşanan darbe girişimi sırasında televizyonda izledikleri karşısında çok üzüldüğünü ve Türkiye için dua ettiğini söyledi. Darbe girişiminin başarısız olmasının ardından o gecenin unutulmaması için bir resim yapmak istediğini belirten Vişo, “15 Temmuz gecesi Türk halkı ülkesine ve demokrasine sahip çıktı. Allah Türkiye’yi korusun” dedi. Vişo, Türk halkının Suriyelilerin her zaman yanında olduğunu kaydederek, kendilerine her konuda sahip çıkıldığı için teşekkürlerini iletti. Antakya Nedime Keser Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürü Ahmet Kocaoğlu da Suriyeli ressam Vişo’yu 3 ay önce merkezlerinde öğretici olarak görevlendirdiklerini ve bir sınıf oluşturduklarını belirtti.

Kursiyerler memnun …

Kursiyerlerin öğretmenlerinden çok memnun olduğunu ifade eden Kocaoğlu, ”Ülkemize sığınmış Suriyeli ressamımız güzel sanatını öğrencilerimize aktarıyor. Kursumuzda 20 öğrencimiz var. İleride bu sayının daha da artacağını düşünüyoruz” dedi. Resim kursuna katılan Türkan Tümer ise öğretmenini çok sevdiğini ve kursta çok güzel vakit geçirdiklerini kaydetti. Bazı öğrencilerin Arapça bilmesi sayesinde kendisiyle daha rahat iletişim kurduklarını belirten Türkmen, Vişo’nun kara kalem ve yağlı boya tekniği öğrettiğini söyledi. Kursiyer Canan Çolak da Suriyeli resim öğretmenlerinin çok iyi bir performans gösterdiğini vurgulayarak, ”Öğretmenimiz gerçekten alanında çok yetenekli ve başarılı. Bunu da en güzel şekilde öğrencilerine aktarıyor. Burada olduğu için kendimizi çok şanslı hissediyoruz” dedi.

-AA-