Suriye’nin kuzeyindeyiz Korona’nın nefesinde…

Suriye’nin kuzeyindeyiz Korona’nın nefesinde…

Suriye’nin kuzeyindeki, Hatay sınırına yakın kamplardaki her yeni ölüm, koronavirüs salgınının yaşandığı bölgede yeni bir panik dalgasına yol açıyor.

Suriye’nin kuzeyinde biriken sivil kaçışların çadır kamplarında son dönem yaşanan ölümler, artık sadece ölüm değil! Ama korku da! Bu kamplardan biri, al-Roj ismiyle bilinen yerleşim alanı. Kanada kökenli bir yardım kuruluşu olan Families Against Violent Extremism tarafından desteklenen kampta kalan bir kadının ifadesi, yaşanan korkuya dair… “Nefes almakta bile zorlanıyoruz. Ağır öksürüğü olan çok fazla insan var.”
Aynı kampın hemen yakınlarındaki, al-Hol adlı bir diğer çadır yerleşim biriminde kalan bir başka kadın ise ellerini yıkamak için bile olsa yetersiz kalan su kaynaklarına işaret etti. İfadesi ise Suriye’nin kuzeyindeki ruh halini resmetti. “Neler olup bittiğini anlamıyoruz. Ama insanlar çok korkuyor.”
Bölgedeki kaynaklar, ABD destekli Suriye Demokratik Kuvvetleri (SDF) denetimindeki hapishanelerde salgın konusunda ciddi tedirginlik olduğunu söylerken, bölgeden net bilgi almanın imkansızlığına işaret ettiler. Tamer Yazar