Sürü Bağışıklığı Stratejisi İzleniyor

Sürü Bağışıklığı Stratejisi İzleniyor

Milletvekili Şahin, küresel salgın konusunda hükümetin şeffaf olmadığını savundu.

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, küresel salgın yönetiminde, verilerin açıklanması konusunda hükümetin şeffaf olmadığını savundu, gizli gizli “sürü bağışıklığı metodu”nun uygulandığını iddia etti, ileride de bunun bir “başarı öyküsü” olarak gösterileceğini dile getirdi.
Tek doğru veri taburcu sayısı…
Haftalardır doktorlardan ve sağlık çalışanlarından çok sayıda telefon aldıklarını, bu görüşmelerde, Sağlık Bakanı’nın her gün kameralar karşısında doğru beyanda bulunmadığı ve verilerin eksik olduğunun söylendiğini belirten Şahin, yaptıkları araştırmalara göre, Sağlık Bakanı’nın bugüne kadar verdiği sayılardaki tek doğru verinin taburcu olan kişi sayısı olduğunu bildirdi.
Verilen toplam vaka ve ölü sayısının Covid testi yapılan kişiler üzerinden verildiğini, bunun sadece test yapılan ve test sonucu pozitif olan vakalardan oluştuğunu söyleyen Milletvekili Şahin, konu ile ilgili açıklamasında şunlara yer verdi:
“81 ilden gelen bilgilere göre, hastanelerde yeterli sayıda test hiçbir zaman olmadı, hala da yok. Şöyle düşünün; bugün itibariyle 20 bin küsur test yapıldığı açıklandı. Sadece İstanbul ve Ankara gibi büyük illerde hastanelere günlük başvuran kişi sayısı 20 binin üstünde! Ne zamanki Dünya Sağlık Örgütü pandemiyi açıkladı, siyasi ve ekonomik strateji planları kurgulanarak 11 Mart’ta ilk vaka açıklandı. Sağlık çalışanları, ‘İlk vakanın açıklandığı 11 Mart 2020 tarihinden önce, sınır kapılarının kapatılmaması ve umrecileri karantinaya almayıp 81 ile dağıtmanın sonucu olarak memlekette virüs zaten vardı ve yayılım gerçekleşmişti. Hatta vaka ve ölü sayısı da yadsınamayacak düzeydeydi’ diyor.
‘Gerçek sayılar için, Bakanın açıklamalarındaki sayıları en az 3-4 ile çarpın!’ diyor doktorlarımız! Ki Kara Kuvvetleri Eski Komutanı Aytaç Yalman’ın Corona’dan ölümünden sonra ortaya çıkan mezarlık defin kayıtlarında ‘doğal ölüm’ yazılması gibi çelişkiler ve Bakanlığın bu ölümü sonradan Covid-19 olarak kabul ederek düzeltmek zorunda kalması da bu gerçeği ortaya koyuyor!
Açıklamalar şeffaf değil…
Bilim Kurulu’nun hemen hemen tüm kararları, AKP hükümeti tarafından siyasi ve ekonomik süzgeçten geçirilerek açıklandı / açıklanıyor. Tıbbi malzeme eksikliğinin yeterli düzeye çekilmemesi, 20 yaş altı ve 65 yaş üstü eve kapatılırken bu kişilerle aynı evde yaşayan 20-65 yaş arası vatandaşların sokaklarda gezmesine izin verilmesi gibi uygulamalar, sürü bağışıklığı uygulayan İsveç ve İngiltere gibi ülkelerdeki uygulamaların aynısıdır!
Sağlık Bakanlığı açıklamaları şeffaf değildir, milletimiz yanıltılmaktadır. Bu nedenle, salgının başladığı Aralık 2019 tarihinden itibaren, Covid-19 semptomları ile hastanelere başvurmuş ve sonrasında hayatını kaybetmiş kişiler gözden geçirilmeli ve ölüm kayıtları açılarak, sözel otopsi tekniği uygulanmalıdır. Yaygın test ve uzun süreli sokağa çıkma yasağı uygulanmadığı sürece, İsveç gibi sürü bağışıklığı yöntemine devam edilmiş, iş işten çoktan geçmiş olacaktır.”
Mehmet ÖZGÜN