Süryani Heyeti Hatay’da

Süryani Heyeti Hatay’da

Türkiye Süryani Katolik Patrik Genel Vekili Korepiskopos Mgr. Orhan Çanlı ve İstanbul Süryani Katolik Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Basatemir, beraberlerinde bir heyetle dün Hatay’a geldi. Heyet üyeleri, Vali Erdal Ata tarafından kabul edildi, ardından kilise ve cemaat ziyaretlerinde bulundu, yöredeki tarihi ve turistik yerleri gezdi.
Dün öğleden sonra saat 14.00’te gerçekleşen ziyarette konukları ile bir süre sohbet eden Vali Ata, Hatay’ın bir medeniyetler kenti olduğunu, farklı kültür ve inançtan vatandaşlarımızın karşılıklı hoşgörü içerisinde, kardeşçe ve huzurlu bir şekilde yaşadığı bir merkez olduğunu ifade etti.
Türkiye Patrik Genel Vekili Korepiskopos Mgr. Çanlı ise Vali Ata’nın gösterdiği misafirperverlik ve nazik kabullerinden onur duyduklarını belirterek, “Hatay’da mevcut hoşgörü iklimi tüm dünyaya örnek olacak niteliktedir. Kadim bir dostluğa ve kader birliğine sahip olduğumuz. Müslüman kardeşlerimizle birlikte devletimizin sağladığı huzur ve güven ortamında yaşamaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.
Heyet, daha sonra, farklı inanç ve kültürlerin kardeşlik içerisinde yaşadığı Hatay ilimizin inanç sembollerinden biri olan, Hristiyanlığın ilk mağara kilisesi olan Saint Pierre Kilisesi’nde dua etmek için ayrıldı. -Cemil Yıldız-