Suudi zulmü

Suudi zulmü

Bir İmza İçin 20 Gün Bekletildi

Samandağlı gurbetçi, SUUDİ’de Koronavirüs’ten öldü, cenazesi yurda getirilemedi, kimsesizler mezarlığında gizlice gömüldü

Suudi Arabistan’daki bürokrasi zulmü, Hatay Samandağlı bir gurbetçinin göz göre göre ölümüne zemin hazırladı. Suudi Arabistan’da koronavirüse yakalanıp hayatını kaybeden Yusuf Yücel adlı Samandağlı’nın cenazesi önce morgda tutularak gizlendi. 4 gün sonra da kimsesizler mezarlığında toprağa verildi.
Suudi Arabistan’daki gurbetçilerimize, bürokrasi ekseninde yardımcı olmaya çalışan Mehmet Ateş adlı hemşerimiz, son ölüm olayıyla ilgili şu bilgileri verdi: “Hatay; yurtdışına en çok gurbetçi gönderen illerimizden biridir. Yurtdışına giden gurbetçilerimizin amacı elbette içinde bulundukları yaşam seviyesini yükseltip refah düzeylerini arttırmaktır. Niyet bu olsa da, bazıları ne yazık ki amaçlarına ulaşamadıkları gibi üstüne kendileri de, aileleri de çok ağır bedeller öderler.
Arabistan’daki gurbetçiler canından beziyor …
Adı her ne kadar ‘kutsal topraklar’ olarak anılsa da; Arabistan’da kumara bulaşmış, yabancı uyruklu kadınlarla dost hayatı yaşayan, bu yüzden ailesini ve çocuklarını ihmal eden, borç bataklığına saplanınca çevresi dahil her şeyini yitiren vatandaşlarımızın sayısı da ne yazık ki az değil. Güzel hayaller ve umutlarla çıkılan gurbet; bazen gidenlerin de geride kalanların da perişanlığına sebep olabiliyor. Sorun sadece bu değil tabi ki.
Arabistan’da yaşanan pandemi süreci, işsizlik, ülkemiz ve Arabistan arasında yaşanan gerginlik, bu gerginliğin Suudi yetkililerince bariz şekilde vatandaşlarımıza yansıtılması v.s, yeri geldiğinde gurbetçilerimizi canından bezdiriyor.
Bu sıkıntılı süreçte vatandaşlarımızın oralarda bir birine tutunma çabaları da var. Ben elimden geldiğince birçok yere yetişmeye çalışıyorum. Öyle ki milletvekillerimiz, orada sıkıntısı olan bir vatandaş konusunda sık sık beni arıyorlar. İşsizlikten açlık tehlikesi yaşayanlara, iyi niyetli vatandaşlarımızdan topladığım erzakları dağıtmaya çalışıyorum. Hasta ziyaretlerine gidiyor, bir yandan insanların bürokratik işlemleri için koşturuyor.
Kimse sahip çıkmadı …
7 ay bizzat bakıcı tutmak suretiyle kendi evinde bakımını ve hastane masraflarını üstlendiğim 65 yaşındaki Yusuf Yücel hayatını kaybedince, sahip çıkan olmadığı için; yanındaki bir arkadaşıyla Cumartesi günü cenazeyi morgtan aldık, cenazeye başka vatandaşlar gelmeyince oradaki yerli halkın yardımıyla cenazeyi toprağa verdik
Ülkemizle Arabistan arasındaki gerginlik yüzünden, bir imza için 20 gün bekletilmemiş olsaydık, rahmetli memleketine dönüp son saatlerini ailesiyle birlikte geçirebilecekti.”  -Cemil Yıldız-

(Visited 4 times, 1 visits today)