Suyu Bile “Size Veremeyelim” Diye Uğraşıyorlar

Suyu Bile “Size Veremeyelim” Diye Uğraşıyorlar

Başkan Savaş, maliyeti 12 buçuk lira olmasına rağmen, 5 liraya suyu verdiklerine vurgu yaptı

      Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş Arsuzlu hemşerileriyle bir araya geldi, Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan altyapı ve üstyapı çalışmalarını aktardı.  HATSU’nun şu anki ekonomik durumu hakkında açıklama yapan Başkan Savaş, “Suyu bile size veremeyelim diye uğraşıyorlar. HATSU’ya, 46 milyon lira elektrik faturası geldi. Bizim sizden su faturası olarak aldığımız ücretlerin tamamı bugüne kadar bile 46 milyon etmedi. Diğer giderler ve yatırımların yanı sıra şu anda 30 Büyükşehir Belediyesi içerisinde en düşük su ücreti bizde. Maliyeti 12 buçuk lira olmasına rağmen, en son zamlar hariç biz 5 liraya su veriyoruz” açıklamalarında bulundu.

Çiftçiye desteğe devam…

      Arsuz ilçesine bağlı Helvalı, Aşağı Kepirce ve Pirinçlik Mahallelerini kapsayan Sulama Suyu Projesi hakkında konuşan Savaş, “Artık 17 bin dönüm arazi, sulu tarıma geçmiş olacak. Bu üç köyümüze ve ayrıca iki bölgemize hayırlı olsun. Mahsulleri inşallah çok bereketli olur. Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak, çiftçiye desteğimiz devam edecek. Onlar varsa, Hatay’da tarım ve ekonomi vardır” dedi.

      HBB tarafından Hatay’a yapılan hizmetlerin önemine de vurgu yapan Savaş, “Hatay’da iktidarın 21 yılda yapmadığını, muhalefet belediyesi olarak şu ana kadar biz yaptık. Bunu gururla paylaşıyorum. İmkânları peşkeş çekmeden, temel sorunlarımızı çözmek için var gücümüzle mücadele ettik” ifadelerini kullandı.

Hizmet adımlarımız hükümet tarafından karşılık görmüyor…

      Yapılacak hizmetler için atılan adımların hükümet tarafından karşılık görmediğine değinen Savaş, “Gönderdiğimiz yazıların yüzde 95’i maalesef geri dönmüyor. Devlet, bir bütündür. Yazışmalar, karşılıklı saygı ve sevgi içerisinde yürümesi lazım. Bütün hizmetleri, imkânlarımızı zorlayarak ve gecemizi gündüzümüze katarak yapmaya gayret ediyoruz” diye belirtti.

      4 buçuk yıldır devam eden kırsal kalkınma projesi hakkında bilgi veren Savaş, “14 bin 500 üretici ile birlikte hareket ediyoruz. Bunların hiçbiri büyük çiftçi değil. Fide ve tohum ihtiyacı olan ve ürettiğini satamayan insanlar var. Malını satamayanlarla sözleşmeli tarım yaptık. Satamayanları biz alacağız” dedi.

Ak Partiliden Savaş’a teşekkür…

      Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından 3 mahalleye yapılan sulama suyu projesi hakkında konuşan Ak Parti İskenderun eski ilçe başkanı ve mahalle sakini Vedat Tosun, Helvalı, Pirinçlik ve Aşağı Kepirce Mahallelerini kapsayan, toplamda 17 dönümlük arazinin bu sayede sulanacağını ve sulu tarıma geçiş yapılacağını ifade etti.

Hatay Büyükşehir Belediyesi’nin, her noktada çiftçinin yanında olduğunu vurgulayan Tosun,  3 bin 323 metre uzunluğunda yapılan çalışmanın çiftçiye ekonomik anlamda yüzde 200 katkı sağlayacağını belirterek, Lütfü Savaş’a ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

      Lütfü Savaş’a ziyaretlerinde CHP Hatay Milletvekilleri Mehmet Güzelmansur, Suzan Şahin ve İsmet Tokdemir eşlik etti.

      Mehmet ÖZGÜN