Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Suzan Şahin, Sağlık Bakanına mesaj gönderdi:

Muhtarlara da aşı önceliği

Muhtarlara da aşı önceliği

CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Sağlık Bakanı’ndan, mahalle muhtarlarına aşılamada öncelik tanınmasını istedi. Mahallesindeki her kesimle sürekli iletişim halinde olan muhtarların, aşı uygulanacak grup sıralamasında 2.aşama sınıfına dahil edilerek öncelikli olmasını isteyen Şahin, konuyu TBMM gündemine taşıdı.
Halka en yakın yerel yönetim birimi olan muhtarların, halk ile en fazla temas eden gruplar arasında olduğunu ve görevleri gereği risk grubunda olduklarını söyleyen Şahin, şöyle devam etti:
“Kovid-19 pandemisi ile mücadele kapsamında başlayan aşılama uygulamaları çerçevesinde, Sağlık Bakanlığı tarafından aşı uygulanacak grup sıralaması yayımlanmış, ancak yerel yönetimlerin birinci basamağı olan ve pandemi sürecinde özellikle evde izolasyon sürecini takip eden muhtarlara, öncelikli aşılama grubunda yer verilmemiştir.
Koronavirüs ile mücadele sürecinde alınan tedbirlerin uygulanması aşaması ile hayatın doğal akışı içerisinde mahallelerinde vatandaşlarla yakın temasta olan, önemli bir sorumluluk üstlenen muhtarların sahada virüse maruz kalma potansiyellerinin yüksek olması, muhtarları da yüksek risk kapsamına sokmaktadır. Salgının başından bu yana yaklaşık 11 aydır vatandaşlarla birebir temasta bulunan muhtarlara da aşılama sırasında öncelik verilmesi gerekmektedir.
Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı aşı uygulanacak grup sıralamasında 2.aşamada yer alan ‘hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler’ kapsamına muhtarların da dahil edilmesi konusunda, AKP Hükümetini göreve davet ediyoruz.”
Yakın temas ile hasta ve vatandaşlara hizmet veren muhtarların unutulmaması gerektiğinin altını çizen, CHP Hatay Milletvekili Suzan Şahin, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya şu soruları sordu:
1.Aşı uygulama takviminde hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler içerisinde, pandemi ile mücadele tedbirlerinin uygulanması konusunda önemli sorumluluklar yüklenen muhtarlar neden yer almamaktadır?
2.Pandemi başladığında bu yana il il kovid-19’a yakalanan muhtar sayısı nedir? Kaç muhtar hayatını kaybetmiştir?
3.Muhtarların öncelikli aşılama kapsamına alınması konusunda bir çalışmanız var mıdır?
4.Vatandaşlarla yakın temasta olan ve önemli bir sorumluluk üstlenen muhtarların, sahada virüse maruz kalma potansiyellerinin yüksek olması ve risk altında olmaları gerekçesi göz önündeyken, Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı, aşı uygulanacak grup sıralamasında 2.aşamada yer alan ‘hizmetin sürdürülmesi için öncelikli sektörler’ kapsamına muhtarların da dahil edilmesi gerekmemekte midir?
-Cemil Yıldız-