Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

SYKP İl Teşkilatından zam protestosu

Krizin Faturasını Biz Ödemeyeceğiz

Krizin Faturasını Biz Ödemeyeceğiz

      SYKP İl Teşkilatı, geçtiğimiz cumartesi günü, Defne /Armutlu Enerjisa fatura ödeme merkezi önünde bir araya geldi, zamları protesto etti ve “Krizin Faturasını biz ödemeyeceğiz! Zamlar geri çekilsin!” mesajını verdi.

      Geniş güvenlik önlemleri altında düzenlenen protesto eyleminde, SYKP İl Eş Başkanı Mehmet Çelik yaptığı konuşmada, sömürü düzeninin hakim olduğu, toplumsal varlığın bir avuç egemenin elinde olduğu, geri kalan tüm halkın yaşamını açlık, yoksulluk, yoksunluk içinde sürdürebildiği ülkelerde kış aylarının zorlu geçtiğini söyledi.

İktidarın uygulamaları hayatı çekilmez hake getiriyor …

      Ama bu kışın, öncekilerden çok daha zorlu geçtiğine vurgu yapan Çelik, kapitalist sömürü çarkının ezdiği emekçiler ve her kesimden yoksul halkın; yolsuzluk, kayırmacılık, keyfilik ve akla-mantık dışı politikalarda, emek düşmanlığında ısrar ettiğini savunduğu AKP-MHP iktidarı altında bir kat daha fazla sefalet, hayat pahalılığı ile boğuşmak zorunda kaldığını söyledi.

      Rakamları çarpıtma makinesi haline geldiğini bildirdiği TÜİK’in bile yıllık enflasyonu yüzde 36 olarak açıkladığını belirten Çelik, konuşmasında şunlara yer verdi:  “Bizim kendi yaşamımızdan bildiğimiz, etimizde-kemiğimizde hissettiğimiz gerçek enflasyon rakamı ise neredeyse yüzde 100. İşsizlik oranları resmi rakamlara göre bile yüzde 22. Kadınlarda ve gençlerde bu oran çok daha yüksek. Bu, çalışabilecek durumdaki neredeyse her 4 kişiden birinin işsiz olması demektir. Çalışanların yüzde 60’ı ise asgari ücrete mahkum. Kapitalizmin genel kriziyle iktidarın keyfi, akıl-dışı politikalarının birleşmesi, emekçiler ve yoksullar için hayatı çekilmez, dayanılmaz hale getirdi.

Elektrik zamları çilelere tuz biber ekti …

      En son elektriğe yapılan yüzde 50-125’lik ve doğal gaza yapılan yüzde 25’lik zamlar ise bütün bu çilelerin üzerine tuz biber ekti. Benzin-mazot-LPG fiyatları ise günlük olarak sürekli arttırılıyor. Bu kalemlerde yapılan her zammın, bütün tüketim mallarında ek zamlara yol açacağını, yoksulluk ve yoksunluğumuzu derinleştireceğini hepimiz biliyoruz.

      Ama daha oraya gelmeden; yapılan elektrik ve doğal gaz zamları bu karakışta bizleri, çocuklarımızı, yaşlı ve emeklileri, işsizleri daha fazla yoksulluk, sefalet ve hastalıklarla baş başa bırakacak. Çünkü 4 kişilik bir ailenin elektrik faturası 350-400 liraya, kış aylarındaki doğalgaz faturaları ise 500-700 liraya yükseliyor. 2-3 bin liralık ev kiralarına su, telefon-internet faturaları da eklendiğinde asgari ücretin tamamına yakını cebimizden uçup gidecek demektir.

      Peki, karnımızı nasıl doyuracağız? Çocuklarımızın üst-baş, okul masraflarını ne yapacağız? Ulaşım giderlerini nasıl karşılayacağız? Isınsak açlıkla, ısınmasak soğukla ve hastalıklarla boğuşacağız!

Elektrik ve doğalgaz zamları geri çekilmeli …

      Halkın neredeyse tamamına bu korkunç ikilemi dayatan muktedirler, masraflarından kısmak şöyle dursun, şatafatlarını arttırıp maliyetini halkın sırtına yüklüyorlar. Ama bu düzen Böyle Gitmez! Biz işçiler, esnaflar, köylüler, emekliler, kadınlar, gençler… ‘Artır Yeter’ diyoruz! Bu sefalete, bu sömürüye, bu zulme ‘Dur’ diyoruz! Yoksulluk, işsizlik ve sefalete mahkum değiliz!  Bu krizin bedelini biz ödemeyeceğiz!  Elektrik ve Doğalgaz Zamları geri Çekilsin!”

      Mehmet ÖZGÜN