Tahtaköprü Ana Kanalı İhale Edildi

Tahtaköprü Ana Kanalı İhale Edildi

Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman: “Üreten ve çalışan çiftçilerimizin yanındayız. Daha çok çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. İnşallah, Amik Ovası’ndaki sulama işini tamamen çözeceğiz.”

İlimiz Amik Ovası’na sulama katkısı yapacak olan Tahtaköprü Barajı Ana Kanalı ihale edildi. TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, Tahtaköprü Ana Kanal İnşaatı İhalesi’nin  2 Aralık 2021 tarihinde yapıldığını, Amik Ovası’na can ve bereket verecek bu dev projeye ilk kazmanın ise en kısa sürede vurulacağını bildirdi.

Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, şu bilgiyi verdi:

“Geçen yıl, dünyada ve ülkemizde çok büyük bir kuraklık yaşandı. Birçok ilde, çiftçi buğday dahi ekemedi. Ancak çok şükür, Amik Ovası’nda ikinci ürün ekildi. Çok büyük sorunlar yaşanmadı. Verimden ve sudan dolayı çiftçilerimizi mağdur etmedik.”

ÇİFTÇİLERİMİZİN YANINDAYIZ

Yayman, kendisinin de çiftçi çocuğu olduğunu ve yazın ortasında, Kahramanmaraş Menzelet Barajı’ndan 30 metre küpü aşan bir miktarda su getirdiklerini ve kurak seneye rağmen Amik Ovası’nda çiftçinin yüzünün güldüğünü dile getirerek, şöyle devam etti:

“Daima üreten ve çalışan çiftçilerimizin yanındayız. Daha çok çalışmaya ve üretmeye devam edeceğiz. İnşallah, Amik Ovası’ndaki sulama işini tamamen çözeceğiz.”

DSİ Adana Bölge Müdürlüğü de ihale ile ilgili şu bilgilendirmede bulundu:

“Bölge Müdürlüğümüz sorumluluk sınırları dahilinde ve Hatay ili sınırları içerisinde bulunan Tahtaköprü Barajı, 9 m yükseltilerek, su tutma kapasitesi 175 milyon metre küpten 455 milyon metre küpe yükseltilmiştir. Bu, hayalleri aşan ve insanı heyecanlandıran çok büyük bir projedir. Barajda depolanan ilave su ile beraber, işletmede sulama sahası 465.000 dekara çıkmıştır.

Tahtaköprü Barajı sulaması kapsamında, öncelikle sulama ana kanal inşaatının ihale edilmesi planlanmış ve yatırım programına da Hatay Tahtaköprü Barajı Sulaması 1. Kısım işi alınmıştır. Yaklaşık maliyeti 1 Milyar TL (eski rakamlarla 1 Katrilyon ) olan ‘Hatay Tahtaköprü Barajı Sulaması 1. Kısım’ işinin ihalesi 02.12.2021 tarihinde yapılmıştır.  İlimizde bugüne kadar yapılmış olan en yüksek bedelli ihalenin inceleme süreçleri devam etmektedir.

Bu iş kapsamında, Tahtaköprü sulama sahanın suyunu iletecek 27,459 m3/sn kapasiteli, 35 km uzunluğunda betonarme U kesit (b=8,5, h=5) Tahtaköprü Ana Kanalı ve üzerindeki sanat yapılarının inşaatı yapılacaktır.”

TBMM Dijital Mecralar Komisyon Başkanı ve Ak Parti Hatay Milletvekili Hüseyin Yayman, seçim döneminde söz verdikleri bu sözü tutmanın mutluluğunu ve gururunu yaşadıklarını bildirdi, emeği ve katkısı olan herkese teşekkür etti.

-Cemil Yıldız-