Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tahtaköprü Barajından

Reyhanlı Barajına su iletimi

Reyhanlı Barajına su iletimi

En Erken 2023 Haziran Ayında

Amik Ovası çiftçisi, tarlalarını sulamak için 1 yıl daha bekleyecek. Tahtaköprü Barajı’ndan Reyhanlı Barajı’na su aktarımı yapılabilmesinin ise en erken 1 yıl içinde olabileceği kaydediliyor.

Asi Sulama Kooperatifi Başkanı Hüseyin Şahbaz, geçtiğimiz hafta sonunda bölgeye gelen Milletvekili Hüseyin Yayman ve DSİ Bölge Müdürlüğü yetkililerinin denetim ve incelemeleri sonrasında, gelecekle ilgili şu öngörülerde bulundu:

“DSİ Genel Müdürü Sayın Lütfü Akca ve beraberindeki Genel Müdür Yardımcıları, Adana 6. Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe, Bölge Müdür Yardımcıları ve Bölge Şube Müdürleri, 63 Şube Müdürü Fatih Mıymır ile birlikte Hatay AKP Milletvekilleri Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi ve Sabahat Özgürsoy Çelik ile beraber Kırıkhan Belediye Başkanı Ayhan Yavuz, STK temsilcileri, çiftçiler ve muhtarlarla birlikte, Reyhanlı Barajı şantiyesinde, Amik Ovası’nın ve Hatay çiftçisinin hasretle beklediği, bitimi ve hizmete girmesiyle ilgili olarak yüklenici firma yetkililerinin bilgilendirme toplantısında, Reyhanlı Barajı’na Tahtaköprü Barajı’ndan verilecek suyu bağlatacak kanalın tünel ve açık şekilde inşasının Mayıs 2023’te, en geç Haziran ayında hizmete gireceğini ve kanaldan Reyhanlı Barajı’na su bırakılmaya başlanacağını, hemen akabinde diğer işlemler devam ederken de Afrin kanalı vasıtasıyla Ova sulamasında kullanmak üzere su bırakılacağı bilgisini Genel Müdürümüzden aldık .

Kendim söz alarak, bölgemizde olan bazı sıkıntıları dile getirme babında, DSİ 63. Şube Müdürlüğü’nde makina ikmalde olan iş makinaları eksikliğini Sayın Genel Müdürümüze iletip, ekipman desteği yapılması hususunu önemle belirttim. Afrin ve Kooperatif kanalımızın uzun yıllardır temizlenmediğini, dolayısıyla oluşan su sümbülü sıkıntısını da dile getirdim. Vinç ve eksevator takibinde de bulundum. Hafta içinde, 63. Şube Makina İkmal Müdürlüğü’nün salama vinç verileceği sözünü ise Bölge Müdürü Ahmet Ersin Gökçe’den aldık. Hizmetleri için başta bölge Milletvekilimiz Hüseyin Yayman, Hüseyin Şanverdi ve Sabahat Özgürsoy Çelik’e teşekkür ederken, Genel Müdürümüze ve Bölge Müdürümüze de görevlerinde başarılar diledik. Toplantıda alınan kararların ve verilen sözlerin çok ciddi takipçisi olacağımızı belirtmek istiyorum.” -Haber/Cemil Yıldız-