Ana Sayfa Arama Yazarlar
Üyelik
Üye Girişi
Yayın/Gazete
Yayınlar
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Tarih bunu da yazdı

Çiftçinin Elektriğini Kestiler! Hükümet,

Çiftçinin Elektriğini Kestiler!

Hükümet, Bakanlar, “Üretim, üretim” diyor, ama diğer yandan da üreticinin elektriği kesiliyor!

Amik Ovası’nda onlarca çiftçinin elektriği, ekim sulaması döneminde, borçlu oldukları gerekçesiyle kesildi.

Bölgeye giden EnerjiSa ekipleri Amik Ovası’ndaki 16 elektrik direğini Jandarma güvenliği altında yerinden söktü. Köylü, çiftçi isyan etti. Savaş yaşanan bölgede ekimin, üretimin bu denli önemli olduğu bir süreçte ekinli tarlalar artık sulanamayacak.

İlimiz Kırıkhan ilçesinde önceki gün, tam 16 tarlanın ekim sulaması için kullanılan enerjisi kesildi. Jandarma koruması altında bölgeye giden EnerjiSa ekipleri tarafından, tarla ortasındaki beton direkler söküldü, enerji kesildi. Amik Ovası üreticisi, çiftçisi isyanda. Olay, Kırıkhan ilçesine bağlı Kazkeli Mahallesi’nde yaşandı.

Bölge çiftçileri, Amik Ovası’ndaki arazilerinde bulunan ürünlerin tarımsal sulaması için kullandıkları elektriğin faturasını ödeyemeyince, EnerjiSa ekipleri bölgeye Jandarma eşliğinde gelerek, çiftçilerin elektriğini kesti.

Edinilen bilgiye göre, önceki günkü gelişmede, EnerjiSa yetkilileri tarafından, değişik çiftçilere ait 16 adet beton elektrik nakil hattı yerinden sökülerek, çiftçilere mağduriyet yaşatıldı.

-BÜYÜK ZARAR GÖRECEĞİZ-

Kırıkhan Kazkeli çiftçileri, sulama mevsiminde, sulama suyu tedarikinde kullanılan enerjinin kesilmesine isyan ederken şunları söyledi:

“Türkiye’de yaşanan ekonomik sorunları hepimiz yakından biliyoruz. Bu bereketli topraklarda ürün verimi alabilmek için ürünlerin zamanında sulanması gerekiyor. Su olmadığından, tarımsal sulamamızı elektrikle su kuyularından su çekerek gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca yetiştirdiğimiz ürünler de para etmiyor. Çiftçilerin kalemleri arasında yer alan gübre, tohum ve mazota gelen zamlardan çok etkilendik. Bu yüzden elektrik faturalarımızı ödeyemez duruma geldik. Şu an arazi içerisinde maydanoz, dereotu ve buğday ekili alanlar var. Bunlar sulanmazsa, biz çiftçiler büyük zarar göreceğiz. Elektriklerimiz kesilirse, Hatay’ın en verimli ve bereketli topraklarında ürünlerimizi nasıl sulayacağız? Bizler, nasıl üretim yapacağız? Yetkililerin bu duruma bir an önce çözüm bulmasını istiyoruz.”

-TOKDEMİR ÇÖZÜM İSTEDİ-

CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, TBMM Genel Kurulu’nda söz alarak, olayı gündeme taşıdı. TBMM Genel Kurulu’nda söz alan CHP Hatay Milletvekili İsmet Tokdemir, şu konuşmayı yaptı:

“Çiftçilerimizin tarımsal amaçlı kullandığı elektriğin borcu, sorun olmaya devam ediyor. Borcunu ödeyemeyen çiftçilerimiz, elektriklerinin tamamen kesilmesi ve enerji nakil hat direklerinin kaldırılmasıyla cezalandırılıyor. Seçim bölgem olan Hatay İli Kırıkhan İlçesi Kazkeli Köyü’nde de bugün itibariyle, EnerjiSa tarafından, tarımsal amaçlı kullanılan enerji nakil hat direkleri kaldırılmıştır. Elektrik borcunu ödeyemeyen çiftçilerimiz için bulduğunuz çözüm yolu bu mudur?

Diğer tarafından iktidar ‘dağı, taşı ekin’ diyor! Söylemesi kolay! Çiftçi, bu girdi fiyatlarıyla nasıl ekecek, haberiniz var mı? Neredeyse gün aşırı girdilere zam yapıyorsunuz. Çiftçilerimiz, bu girdilerle, dağı taşı bırakın, evinin önündeki bir karış toprağa bile ekemiyor. Buradan iktidara sesleniyorum, ‘Üretimi arttırmaya çalışan çiftçiye bunu mu reva görüyorsunuz?” -Haber/Cemil Yıldız-