Tarihi Bir Fırsat

İyi günler sevgili okuyucu.
Bu kent, hep önüne gelen büyük ve tarihi fırsatları elinin tersiyle iten, yarınlara kötü anılar biriktiren bir kent mi olacak? Modern kentleşme konusunda işlediğimiz kusurlar, yetiştirdiğimiz yeni kuşakların bizleri yargılaması için fazlasıyla kötü tecrübeyle dolu. Bu kötü tecrübelerden birine şimdi yenisi ekleniyor. Kentin göbeğinde bulunan, muhteşem stadyum alanı TOKİ’ye devir edilerek konut düzenlemesi kapsamında değerlendirilecek.

Oysa bu alan gelmiş geçmiş en büyük fırsat.

İstenirse eğer, bu olağanüstü güzel alana birçok kentte görülmemiş muhteşemlikte, örnek bir meydan ve yeşil alan yapılabilir. Hatta deneyimli büyükşehir belediyesi başkanı ile mimar Antakya belediye başkanı güçlerini birleştirirse, bu alan, ödüllü ve yarınlara unutulmaz bir eser kazandırılabilecek kadar anlamlı değerlendirilebilir.

Yeter ki niyet, kentin yarınlarını düşünen bir irade etrafında birleşsin.

Söz konusu alanın konut olmaması için kentin STK temsilcileri şimdiden görüş ortaya koydu. Ortak bir ses yükseliyor. ‘HATA YAPMAYIN!’ deniyor. Eğer bu ses dinlenmez ise ve alan konut olarak düzenlenir ise, yıllarca üstümüzde taşıyacağımız ve her fırsatta yüzümüze vurulacak tarihi bir fırsatı tepmiş olacağız.

Kuşkusuz söz konusu alan, içinde barındırdığı vahşi rant potansiyeli ile siyasilerimizin iştahını kabartıyor. Eminim bu alan, toplumsal bir ortak paydaya hizmet verecek şekilde kullanılmaz ise, birileri rüyasında bile göremeyeceği kadar çok, evet evet çok para kazanacak. İki dudak arasından çıkacak yanlış bir karar, birilerini servet sahibi yapacak.

Kentin entelektüel dinamikleri ve aydınları ise boyunları bükük, kent meydanında yıkılan tarihi Roma köprüsünün ayıbından sonra insanlığa bu yeni ayıbı açıklamaya çabalayacak. Her konferansta ve her panelde bu konuşulacak. Antakya’ya gelen birçok büyük bilim adamı, “Siz bu yanlışa nasıl izin verdiniz?” diye bizi sorgulayacak. Birileri servet sahibi olacak ama Antakya’nın kolu bacağı kırılacak ve can evinden vurulacağız.

Oysa bu dönemin seçilmişleri ve özellikle iktidar mensupları, tarih sayfalarına altın harflerle yazılabilecek müthiş bir fırsatın eşiğindeler. Cesur bir karar, arkasında gelmiş geçmiş en büyük kamu desteğini yanına alarak 21. yüzyılın en üstün manevi değerini yaratabilir. Bu denli betonlaşan Antakya’mızın tam göbeğinde yer alan örnek bir proje eğer hayata geçirilir ise tarih kitaplarına altın harflerle yazılır.

Antakya, sahip olduğu köklü miras, derin kültürel birikim ve önemli tarihi duruşuyla ilk kez 21. yüzyıl insanından yardım bekliyor. Uzun yıllar sonra Antakya’mıza iyilik yapma fırsatı ayağımıza kadar geldi. Yetkili ve sorumlular, seçilmişler, erk sahipleri, mangalda kül bırakmaksızın ağızlarında her daim sonsuz bir Antakya sevgisinden bahseder durur.

İşte Antakya’yı gerçekten sevip sevmediğinizi yedi cihana gösterecek müthiş bir fırsat!

STADYUM VE ÇEVRESİ, yarınlara miras bırakılacak örnek bir projeyle insanlığa armağan edilmelidir.

Beton ve ucuz rant hesapları, ne bugün ne de yarın gelecek kuşaklara açıklanamaz bir hata olur.

Fırsat, 21. yüzyılın eserini yaratma ve Antakya’mıza değer katma fırsatıdır.

’Antakya’yı seviyorum’ diyen herkes bu konuda ses vermelidir.

İyi çalışmalar.

(Visited 1 times, 1 visits today)