Tarihi Eser Çıktı

Tarihi Eser Çıktı

Bizdeki Ne Peki?

Uzun zamandır bir çay bahçesinin yanı başında fark edilebilmek için 5 sene bekleyen parçanın eski bir Roma mimarisi olduğu ortaya çıkarken, akla, Harbiye şelaleleri içinde uzun süredir bekleyen bir sütun geliyor!

Bursa’nın İznik ilçesinde molozların arasında bulunan ve 5 yıldır bir çay bahçesinde sergilenen oymalı mermerin, Roma dönemine ait sütun başı olduğu ortaya çıktı. Mermerin, İznik Müzesi´nde sergileneceği bildirildi.
İlçeye bağlı Çakırca Mahallesi´ndeki bir çay bahçesinde sergilenen, üzeri oymalı mermeri görenler ise şaşkınlığını gizleyemiyor. Bazı ziyaretçiler, eseri inceleyip fotoğrafını çekerken, bazıları da mermerin müzede olması gerektiğini söylüyor.
İşletme sahibi Naci Özsoy, “Bu taşı İznik Gölü´ndeki molozların arasından çıkardık. Muhafaza altına aldık ve 5 yıldır burada sergiliyoruz” diye konuşurken, akla, Defne ilçesi Harbiye’de, şelaleler bölgesinde yer alan ve akan sular içinde uzun zamandır kaderine terk edilmiş bir sütun geliyor.
Konuya ilişkin konuşan isimlerden biri, bölgede yaşayan ve mozaik sanatının usta isimlerinden biri olan Mehmet Daşkapan olmuş, “İncelenmeli” demişti. -Tamer Yazar-